Aliou Cissé

Aliou Cissé to trener, który posiada bogatą karierę piłkarską. Jeśli chodzi o umiejętności szkoleniowe, to Senegalczyk sprawdza się tylko w roli selekcjonera. Aliou Cissé od wielu lat buduje reprezentację Senegalu, gdzie rozpoczynał pracę od młodzieżowych drużyn. Już teraz ma spore doświadczenie, bo prowadził drużyny m.in. na Mistrzostwach Świata.

Aliou Cisse
fot. PressFocus

Aliou Cissé – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoAliou Cissé
Data urodzenia24 marca 1976
Miejsce urodzenia Ziguinchor
NarodowośćSenegal
Aktualny klubReprezentacja Senegalu
Wzrost1,75 m

Aliou Cissé – początki kariery

Aliou Cissé pochodzi z Senegalu, ale spora część jego kariery w piłce nożnej związana jest z Francją. Generalnie to wychowanek klubu Lille OSC. Akurat w tym klubie Cisse nie przebił się do świadomości kibiców, ale przez kilka lat znajdował się w kadrze tego zespołu. Senegalczyk był zawodnikiem Lille w latach 1994-1997. W tym czasie dla tego klubu wystąpił tylko w 6 meczach.

Był to zawodnik, który mógł grywać na dwóch pozycjach: jako pomocnik i obrońca. Aliou Cissé Lille zamienił na Sedan, ale tak naprawdę na szersze wody wypłynął w barwach Paris Saint Germain. Jako piłkarz PSG triumfował w Pucharze Ligi Francuskiej, a także wygrał Puchar Intertoto. Generalnie w PSG spędził cztery lata z przerwą na wypożyczenie do Montpellier HSC. Następnie przeniósł się na Wyspy Brytyjskie. Pierwszym klubem w Anglii, który zakontraktował Aliou Cissé było Birmingham City. Po dwóch latach z jego usług skorzystało Portsmouth FC. Na ostatnie lata kariery piłkarskiej Aliou Cissé wrócił do Francji. Ostatecznie przestał być czynnym zawodnikiem w 2009 roku. Karierę zakończył w barwach Nimes Olympique.

Trzeba dodać, że w międzyczasie Aliou Cissé reprezentował barwy Senegalu. Znalazł się on w kadrze na mundial w 2002 roku, kiedy to Senegal sensacyjnie doszedł do ćwierćfinału turnieju. Co więcej, jako zawodnik tej reprezentacji Aliou Cissé wystąpił w finale Pucharu Narodów Afryki. Niestety dla niego Senegal przegrał decydujące spotkanie o trofeum. Łącznie w reprezentacyjnej koszulce Aliou Cissé rozegrał 36 spotkań.

Aliou Cissé  po zawieszeniu piłkarskich butów na kołku szybko znalazł nowe zajęcie. W 2010 roku został asystentem trenera w klubie CS Louhans-Cuiseaux. To właśnie od tamtej pory zaczęła się jego przygoda szkoleniowa.

Aliou Cisse – prowadzone drużyny

drużynarozpoczęcie pracyzakończenie pracy
reprezentacja Senegalu5 marca 2015

Senegal

W 2012 roku Aliou Cissé, wówczas początkujący trener, dołączył do sztabu trenerskiego Senegalu. Co ciekawe, od tamtej pory Cisse pozostał w strukturach tamtejszego futbolu. Jako asystent pracował przez kolejne trzy lata. W międzyczasie zajmował się też młodzieżowymi drużynami m.in. reprezentacją olimpijską U-23. W marcu 2015 roku przejął stery w dorosłej drużynie narodowej.

Jako samodzielny selekcjoner Aliou Cissé szybko osiągnął pierwszy sukces. W 2017 roku wraz ze swoją reprezentacją zapewnił sobie udział w piłkarskich Mistrzostwach Świata 2018. Wówczas na mundialu w Rosji Senegal odpadł po fazie grupowej. Nie był to żaden sukces, ale Aliou Cissé zachował posadę trenera. Następnie w 2019 roku jego podopieczni sprawdzili się na turnieju o Puchar Narodów Afryki. Senegal doszedł aż do finału tych rozgrywek, ale w decydującym meczu uległ Algierii 0:1. Tym samym Aliou Cissé został trenerem i piłkarzem, który może poszczycić się medalem z tej imprezy.

Dwa lata później drużyna prowadzona przez Aliou Cissé wyciągnęła wnioski. Na PNA 2021 tym razem Senegal okazał się najlepszy. Podopieczni Cisse po drodze do finału wyeliminowali m.in. Burkina Faso. W decydującym starciu Senegal triumfował nad Egiptem po serii rzutów karnych.

Dla drużyny Aliou Cissé to istotne osiągnięcie. Tym bardziej, że Senegal potwierdził swoją siłę również w kwalifikacjach do Mistrzostw Świata 2022. Turniej w Katarze będzie drugim mundialem dla Cisse w roli szkoleniowca. Tym samym Senegalczyk pokazuje dużą stabilność wraz ze swoim zespołem. Patrząc na to od strony statystycznej – Senegal pod wodzą Cisse średnio wygrywa 60% meczów. To świetny wynik, jak na tak długi okres trenowania.

Aliou Cissé – aktualności