Europa-Park Stadion (Niemcy, Fryburg)

Europa-Park Stadion to nowy obiekt piłkarski, powstały we Fryburgu Bryzgowijskim. Swoje domowe spotkania rozgrywa tu drużyna Bundesligi – SC Freiburg. Stadion może pomieścić ponad 34,5 tysiąca kibiców.

Europa-Park Stadion – podstawowe informacje

KrajNiemcy
MiastoFryburg Bryzgowijski
AdresAchim-Stocker Strasse 1, 79108 Fryburg Bryzgowijski
Data otwarcia07.10.2021
Koszt budowy76,5 mln euro
Pojemność34 700
Drużyna rozgrywająca mecze na obiekcieSC Freiburg

Europa-Park Stadion – dom SC Freiburg

SC Freiburg przez większość sezonów w XXI wieku występuje na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Niemczech. Nic zatem dziwnego, że przez lata wielokrotnie powracał pomysł wybudowania zespołowi nowego, dopasowanego do standardów stadionu.

W grudniu 2012 roku ostatecznie zrezygnowano z próby przebudowy starego obiektu, a w kwietniu 2013 roku wybrano nowe miejsce, na którym powstać miał Europa-Park Stadion. Mowa tu o terenach obok lotniska we Fryburgu Bryzgowijskim. Budowa miała powstać przy udziale środków publicznych, przeprowadzono więc referendum. Aż 58,2% głosujących optowała za stworzeniem obiektu.

Budowa ruszyła w lutym 2019 roku, a miała zakończyć się nieco ponad rok później. Pandemia koronawirusa jednak na to nie pozwoliła. Ostatecznie Freiburg rozegrał pierwsze spotkanie w swoim nowym domu w październiku 2021 roku. Kilka dni później Europa-Park gościł pierwszy mecz Bundesligi.

Trybuny umieszczone są tuż za liniami końcowymi i bocznymi boiska i są w pełni zadaszone. Nowoczesny obiekt może pomieścić 34 700 widzów. Koszt budowy wyniósł 76,5 miliona euro.

Najważniejsze wydarzenia na Europa-Park Stadion (Fryburg Bryzgowijski):

  • 07.10.2021: otwarcie stadionu, SC Freiburg – FC St. Pauli 3:0
  • 16.10.2021: pierwszy mecz Bundesligi, SC Freiburg – RB Lipsk 1:1