Copa America 2021: Argentyna triumfatorem, Messi w końcu z trofeum

Reprezentacja Argentyny
PressFocus Na zdjęciu: Reprezentacja Argentyny

Argentyna pokonała Brazylię 1:0 (1:0) w wielkim finale Copa America 2021. Lionel Messi zdobył pierwsze znaczące trofeum z reprezentacją swojego kraju w karierze. Dla asa Barcelony był to wspaniały turniej, zwieńczony tytułem króla strzelców.

• Argentyna wygrała z Brazylią w meczu o stawkę pierwszy raz od 16 lat
  • Gola na wagę triumfu w wielkim finale zdobył Angel Di Maria
  • Argentyna triumfowała w finale Copa America pierwszy raz od 1993 roku

Argentyna – Brazylia: finał bez fajerwerków

Argentyna i Brazylia dotarły do finału Copa America 2021, czego spodziewała się większość ekspertów. Właśnie o takim finale marzono, o starciu Lionela Messiego z Neymarem. I wszystko szło dobrze do ostatniego spotkania turnieju, które rozczarowało swoim poziomem. Obie drużyny zagrały zachowawczo, bez polotu, na jaki je stać i jaki potrafiły prezentować we wcześniejszych fazach turnieju.

Jedyna bramka tego spotkania padła w 22. minucie. Rodrigo De Paul posłał długie podanie w kierunku Angela Di Marii, zawodnik Paris Saint-Germain urwał się rywalom, wyszedł sam na sam z bramkarzem i nie zmarnował tej okazji, przerzucając piłkę nad nim do bramki. Argentyna oszalała ze szczęścia.

Wydawało się, że bramka na tak wczesnym etapie spotkania jest świetną wiadomością, ponieważ Brazylia, która gra na własnym terenie, rzuci się do gardła rywalowi, zepchnie go do głębokiej defensywy, a bramka na 1:1 lub 2:0 po kontrze Argentyny będzie kwestią czasu. Nic z tego. Canarinhos nie potrafili poważnie zagrozić bramce Emiliano Martineza przed przerwą.

W drugiej połowie Brazylia zaczęła odważnie i w 48. minucie wyrównać mógł Richarlison, ale przegrał pojedynek z bramkarzem rywali. Neymar i spółka próbowali naciskać, ale Argentyna mądrze się broniła. Wszystko mogło się rozsypać w końcówce, jednak Martinez znowu był bohaterem tej nocy, broniąc strzał Garbiela Barbosy.

Po ostatnim gwizdku Argentyńczycy oszaleli z radości. Lionel Messi sięgnął po pierwsze trofeum z reprezentacją Argenytny i widać było ile to dla niego znaczy. Dla kapitana Albicelestes był to wielki turniej. Strzelił w nim cztery gole i zanotował pięć asyst, dzięki czemu został królem strzelców. Identyczną liczbę bramek miał Kolumbijczyk Luis Diaz.

Lionel Messi faworytem do Złotej Piłki?

Triumf Argentyny był dla niej niezwykle ważny i prestiżowy w tym roku. Turniej pierwotnie miał się odbywać właśnie w tym kraju, ale z powodu koronawirusa został przeniesiony do Brazylii. Na terenie odwiecznego wroga Albicelestes potrafili wygrać, pokonać go pierwszy raz od 16 lat w spotkaniu o stawkę, a także wygrać mistrzostwa Ameryki Południowej pierwszy raz od 1993 roku.

To zwycięstwo było też bardzo ważne dla Lionela Messiego. Była to dla niego jedna z jego ostatnich okazji, aby wygrać coś znaczącego z reprezentacją. Do tej pory FC Barcelona kolekcjonowała trofea seryjnie, w dużej mierze dzięki Argentyńczykowi, ale ten pozostawał bez triumfu w Copa America czy mistrzostwach świata. Teraz, wygrywając mistrzostwa Ameryki Południowej, wielki ciężar odpowiedzialności za wyniki kadry narodowej spadł mu z serca.

Messi, wygrywając Copa America, stał się z miejsca jednym z głównych kandydatów do Złotej Piłki w tym sezonie. Wprawdzie z Barceloną nie wygrał wiele (Puchar Hiszpanii), ale indywidualnie wyglądał bardzo dobrze w klubie, a do tego zaliczył fantastyczny turniej z Argentyną, będąc najlepszym zawodnikiem całej imprezy.