Puchar Azji: Historyczny triumf Kataru!

FC Nantes
Na zdjęciu: FC Nantes

Po raz pierwszy w historii, zdobywcą Pucharu Azji została reprezentacja Kataru – gospodarze najbliższych Mistrzostw Świata w decydującym meczu okazali pokonali Japonię 3:1 (2:0). Na gole Almoeza i Hatima z pierwsze połowy odpowiedział Minamino, a wygraną Kataru w końcówce przypieczętował Afif.

Katarczycy potrzebowali niespełna kwadransu, by objąć prowadzenie – swoją kapitalną dyspozycję potwierdził Ali Almoez, który zdobył dziewiątego gola i został królem strzelców turnieju. Almoez podbił sobie dwukrotnie futbolówkę stojąc tyłem do bramki, po czym uderzeniem z przewrotki pokonał Gondę.

Kolejnego, przepięknego gola podopieczni trenera Sancheza zdobyli kwadrans później – Afif zagrał do ustawionego przed polem karnym Hatima, który perfekcyjnym “rogalem” ulokował futbolówkę w okienku japońskiej bramki.

W 69. minucie nadzieję sympatykom z Kraju Kwitnącej Wiśni przywrócił Minamino, który w sytuacji sam na sam z bramkarzem, przerzucił piłkę nad Al Sheebem. Siedem minut przed końcem regulaminowego czasu gry, Katarczycy przypieczętowali jednak zdobycie złotego medalu, po tym jak rzut karny na gola zamienił Afif.

Katar zdobył tym samym pierwsze mistrzostwo Azji w historii – do tej pory, gospodarze najbliższego mundialu docierali najdalej do ćwierćfinału (2000 i 2011).

Japonia – Katar 1:3 (0:2)
0:1 Almoez 12′