Puchar Azji: Emocjonująca końcówka fazy grupowej

Japonia - Polska

Niezwykłe emocje towarzyszyły ostatnim spotkaniom fazy grupowej Pucharu Azji – o awans z trzeciego miejsca do ostatnich sekund walczyli Libańczycy, którzy pokonali Koreę Północną 4:1 po golu w 98. minucie gry. Niestety dla Libanu, nie było to wystarczające, by przeskoczyć Wietnam, z którym… przegrali przez klasyfikację fair-play. W 1/8 finału zagra za to Oman, natomiast swoje grupy wygrali Japończycy i Katarczycy.

O 14:30 rozpoczęły się mecze trzeciej kolejki w grupie F – w Al-Ajn, w starciu o pierwszą lokatę, Japonia pokonała Uzbekistan. Pierwszego gola zdobyli jednak Uzbecy, po indywidualnej akcji Shomurodova, ale już trzy minuty później, po centrze Muroyi, głową wyrównał Muto. Niespełna kwadrans po przerwie, zwycięstwo ekipie z Kraju Kwitnącej Wiśni zapewnił Shiotani, który popisał się kapitalnym uderzeniem zza pola karnego.

W 93. minucie gola, jak się później okazało, na wagę awansu do dalszych gier zdobyli za to reprezentanci Omanu, którzy pokonali Turkmenistan 3:1. Do przerwy po golach Kano i Annadurdyyewa było 1:1, ale w końcówce meczu rozstrzelali się piłkarze Omanu – w 84. minucie z sześciu metrów trafił Al Ghasani, a w doliczonym czasie gry, celną główką awans swojej ekipie zapewnił Al Musalami.

Podobnie jak w grupie F, także w grupie E po dwóch kolejkach dwie drużyny miały na koncie komplet sześciu punktów – w Abu-Zabi, pierwsze miejsce w starciu z Arabią Saudyjską zapewnili sobie Katarczycy. Gospodarze najbliższego mundialu w 41. minucie nie wykorzystali rzutu karnego, ale już pięć minut później, sytuację sam na sam z bramkarzem na gola zamienił Almoez. Dziesięć minut przed końcem, 22-latek dorzucił kolejną bramkę – dla Almoeza było to już siódme trafienie na tym turnieju.

Niezwykła dramaturgia towarzyszyła starciu w Szardży, gdzie Liban grał z Koreą Północną – Koreańczycy objęli prowadzenie w dziewiątej minucie, gdy po uderzeniu Paka z rzutu wolnego, błąd popełnił bramkarza. Libańczycy odpowiedzieli niespełna dwadzieścia minut później, gdy z niewielkiej odległości wyrównał Michel.

Po zmianie stron trafiał już tylko Liban – najpierw na listę strzelców wpisał się El-Helwe, następnie jedenastkę wykorzystał Maatouk, natomiast w ósmej minucie doliczonego czasu gry, po rzucie rożnym, do siatki ponownie piłkę skierował El-Helwe.

Nie wystarczyło to jednak, by awansować do 1/8 finału – Liban zajął piąte miejsce wśród zespołów, które uplasowały się w swoich grupach na trzecich lokatach. Co więcej, Libańczycy legitymowali się identycznym bilansem bramkowym i punktowym co Wietnam, ale… podczas turnieju uzbierali więcej żółtych kartek. O jedną.

Kiedy następne mecze?

Puchar Azji dotarł do końca pierwszej fazy – teraz czekają nas dwa dni przerwy, a 20 stycznia rozpocznie się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich faza pucharowa. W niedzielę na murawie zobaczymy reprezentacje Jordanii, Wietnamu, Tajlandii, Chin, Iranu oraz Omanu.