Z czego zrobiona jest Złota Piłka i ile jest warta?

Złota Piłka
fot. PressFocus Na zdjęciu: Złota Piłka

Złota Piłka to trofeum, o które rywalizują piłkarze na całym świecie. W powszechnej opinii to najważniejsze i najbardziej prestiżowe wyróżnienie w świecie piłki nożnej. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat statuetki, o której marzą zawodnicy na całym świecie.

  • 29 listopada odbyła się ceremonia wręczenia Złotej Piłki za 2021 rok
  • Uroczystość miała miejsce w Theatre de Chatelet w Paryżu
  • Prezentujemy informacje z czego zrobiona jest Złota Piłka i ile jest warta

Złota Piłka: z czego jest zrobiona?

Złota Piłka jest przyznawana od 1956 roku. Od samego początku za jej wykonanie odpowiedzialna jest paryska pracownia Maison Mellerio, która przygotowuje również trofeum dla zwycięzcy tenisowego Roland Garros, czyli tzw. trofeum Trzech Muszkieterów.

Aby stworzyć Złotą Piłkę potrzeba pół roku, a trzeba zaznaczyć, że to trofeum jest tworzone zawsze w dwóch egzemplarzach. Tym samym osoby odpowiedzialne za jej stworzenie, muszą poświęcić mniej więcej 100 godzin. Łącznie w pracę nad powstaniem Złotej Piłki zaangażowanych jest 20 osób.

Złota Piłka: ile jest warta?

Złota Piłka składa się z dwóch mosiężnych płytek, które są odpowiednio formowane, a następnie pozłacane. Utworzenie trofeum jest zatem niezwykle czasochłonne. Prawdziwą wartość Złotej Piłki trudno wskazać. Dla piłkarza, który tę nagrodę otrzyma, trofeum ma wartość sentymentalną, której nie da się wycenić. Aczkolwiek wartość materialną statuetki szacuje się na mniej więcej 14 tysięcy euro.

Złota Piłka od kulis

Czytaj więcej: Złota Piłka: zasady wyboru zwycięzcy plebiscytu France Football

Komentarze