Jan Vertonghen
Jan Vertonghen fot. Fatih Aktas / Anadolu Agency/ Hepta / Sport P

Vertonghen: VAR zmienia sposób bronienia

Obrońca Tottenhamu Jan Vertonghen jest zdania, że system VAR wpływa na grę zespołów w defensywie. We wtorkowym spotkaniu Ligi Mistrzów z Manchester City sędzia Bjorn Kuipers podyktował kontrowersyjny rzut karny przeciwko Spurs, po tym jak po strzale Raheema Sterlinga piłka trafiła w rękę Danny’ego Rose’a.

Czytaj dalej…

Hugo Lloris obronił jedenastkę, a Koguty wygrały 1:0. Reprezentant Belgii zasugerował, że obrońcy muszą się teraz zachowywać nieco inaczej, szczególnie w polu karnym, gdyż arbitrzy mogą różnie interpretować sytuacje, których bez VAR by nawet nie zauważyli. System ten będzie od następnego sezonu używany w Premier League i według 31-latka kibice powinni spodziewać się dużo większej liczby rzutów karnych.

– Piłka nożna to zawsze bardzo emocjonujący sport, a VAR trochę to zmienia. Myślę, że musimy zmienić sposób, w jaki bronimy – powiedział Vertonghen. – Myślę, że w zwolnionym tempie wiele rzeczy wygląda na rzut karny. Nie przewracamy rywali, ale nawet najdrobniejsze dotknięcie, jeśli obejrzy się je 20 razy w zwolnionym tempie, może sprokurować wiele rzutów karnych. Myślę, że w ciągu następnych paru lat zobaczycie w Premier League przynajmniej 20, 30, czy 40 rzutów karnych więcej – dodał Belg.

Komentarze