Fantasy Premier League: FH, WC czy ujemne punkty?

Fantasy Premier League: Kevin De Bruyne
PressFocus Na zdjęciu: Fantasy Premier League: Kevin De Bruyne

Mieliśmy nadzieję i byliśmy przekonani, że przez dłuższy czas, albo nawet już w ogóle, nie doświadczymy żadnych roszad w kalendarzu angielskich rozgrywek ligowych, a co za tym idzie w naszym ukochanym Fantasy Premier League. Na próżno. Za nami pusta siódma kolejka, przed nami niepełna ósma kolejka. Jak poradzić sobie w tym specyficznym okresie?

 • W 8. kolejce Fantasy Premier League zostanie rozegranych siedem spotkań. Trzy mecze zostały przełożone
 • Nie będziemy mogli skorzystać m.in. z Salaha, TAA, Jamesa czy Zahy
 • Free Hit, Wildcard, czy może transfery za ujemne punkty? Które rozwiązanie wybierzemy lub które rozwiązanie wybierze nas?

Niepełna kolejko Fantasy Premier League, tęskniliśmy

Zanim przejdziemy do analizy proponowanych i, co najważniejsze, dostępnych zawodników, rzućmy okiem na zbliżającą się serię gier.

Spotkania 8. kolejki:

 • Aston Villa v Southampton
 • Nott’m Forest v Fulham 
 • Wolves v Man City
 • Newcastle v AFC Bournemouth
 • Spurs v Leicester City
 • Brentford v Arsenal
 • Everton v West Ham

Spotkania 8. kolejki, które zostały przełożone i w przyszłości staną się częścią Doble Gameweek:

 • Brighton v Crystal Palace
 • Chelsea v Liverpool 
 • Man Utd v Leeds  

Wychodzi na to, że do dyspozycji mamy kadry 14 drużyn Premier League. Nie jest źle, powinniśmy coś z tego ułożyć. Kogo brakuje? Co najmniej kilku dosyć istotnych piłkarzy dla menedżerów FPL. W gronie nieobecnych znaleźli się między innymi Pascal Gross, Wilfried Zaha, Reece James, Edouard Mendy, Marc Cucurella, Raheem Sterling, Mohamed Salah, Trent Alexander-Arnold, Luis Diaz, Alisson, Virgil van Dijk czy Marcus Rahsford. Wszyscy z posiadaniem powyżej lub bliskim 10%. Są to poważne ubytki, których wielu wirtualnych trenerów nie jest w stanie wypełnić darmowymi transferami. Dlatego dosyć popularną praktyką jest wykorzystanie boostów, takich jak Wildcard (dzika karta) i Free Hit już przed 8. kolejką.

Is it Wildcard/Free Hit Time?

Czy Gameweek numer osiem to dobry moment na taką interwencję w składzie? Tak naprawdę nie ma żadnej niepodważalnego i wszechstronnego zbioru reguł, który pozwoliłby nam odpowiedzieć na to pytanie. Istnieją tylko wskazówki. Natomiast decydującą rolę odgrywa… przeczucie.

Co przemawia i za WC, i za FH?

W GW8 już po wykorzystaniu darmowych transferów mamy do dyspozycji mniej niż 11 zawodników. Oczywiście możemy przystąpić do tej serii gier także z dziesięcioma czy nawet dziewięcioma piłkarzami, jednak tym samym ograniczamy swój potencjał punktowy.

Co przemawia za WC?

Nie mamy kim grać, nasza kadra przypomina skład węgla i papy, wszystkich interesujących nas zawodników nie jesteśmy w stanie zmieścić dzięki FT, a z nowymi wykonawcami zamierzamy zostać trochę dłużej. Zapewne gdyby nie przełożone mecze w GW8, spora część menedżerów odłożyłaby myśli o WC do 9. kolejki, czyli okresu po przerwie reprezentacyjnej.

Co przemawia za FH?

Nie mamy kim grać, nasza kadra przypomina skład węgla i papy, a wszystkich interesujących nas zawodników nie jesteśmy w stanie zmieścić dzięki FT, ponadto mamy przeczucie, że w GW8 nasi wybrańcy rozbiją bank.

Czy warto robić ruchy za ujemne punkty?

I tak, i nie. Jednorazowe -4 najprawdopodobniej nie wpłynie drastycznie na naszą pozycję w klasyfikacji generalnej, a w przypadku dwucyfrówki danego gracza nawet nie będziemy pamiętali, że jego występ cokolwiek nas kosztował. “Minus cztery”, które zostanie z nami na dłużej, jest w pełni uzasadnione. Natomiast jeżeli zastanawiamy się nad -8 i więcej, istnieje duże ryzyko, że kompletnie nam się to nie opłaci. Ja niemal na pewno skorzystam z opcji -4, ponieważ po pierwsze mam do dyspozycji dwa FT, a mój skład nie wygląda najgorzej, po drugie na razie nie jestem przekonany do WC, a po trzecie FH zamierzam zostawić na DGW. To jest właśnie to tak zwane przeczucie. Ale nie dam sobie nic uciąć, że jest ono właściwe.

Jeżeli miałbym wykorzystać FH, mój skład na GW8 najprawdopodobniej wyglądałby tak:

 • Bramkarz: Nick Pope (5.1)
 • Obrońcy: Joao Cancelo (7.1), Ivan Perisić (5.6), Kieran Trippier (5.3)
 • Pomocnicy: Kevin De Bruyne (12.2), Gabriel Martinelli (6.5), Anthony Gordon (5.5), Andreas Pereira (4.6)
 • Napastnicy: Erling Haaland (12.0) – kapitan, Harry Kane (11.4), Aleksandar Mitrović (6.9)
 • Ławka rezerwowych: Danny Ward (4.0), Nathan Patterson (4.1), Neco Williams (4.1), Leon Bailey (4.7)

Powiedzmy, że prezentuje się to nie najgorzej, chociaż bez wątpienia dosyć szablonowo.

A co niemal na pewno zrobię ja? Salaha wymieniłem na De Bruyne (1. FT), a TAA i Taylora (napastnik Forest) zastąpią Perisić (2. FT) i Mitrović (transfer za -4). I ma to wyglądać tak:

W przypadku WC najprawdopodobniej zrezygnowałbym z Jesusa i spróbował upchnąć Kane’a, poza tym poważnie zastanowiłbym się nad wyborem kogoś z dwójki Salah/De Bruyne, a w przypadku TAA miałbym niemały ból głowy. Na bramce niemal na pewno ustawiłbym Pope’a. Jednak generalnie nie zmieniłbym aż tak dużo, więc poczekam na lepszą okazję.

Komentarze