Naby Keita

Naby Keita

Naby Keita – środkowy pomocnik, występujący w reprezentacji Gwinei. Od 2018 roku związany z Liverpoolem, z którym sięgnął, m.in., po mistrzostwo Anglii i puchar Ligi Mistrzów.

Czytaj dalej…

Naby Keita – najważniejsze informacje

Imię i nazwiskoNaby Keita
Data urodzenia10 lutego 1995 roku
Miejsce urodzeniaConakry
NarodowośćGwinea
Aktualny klubLiverpool FC
PozycjaŚrodkowy pomocnik
Waga64 kg
Wzrost1,72 m

Naby Keita – kariera

Naby Keita swoje pierwsze kroki stawiał w gwinejskim zespole Horoya AC. Tam nie miał problemu z dotarciem do pierwszej drużyny, a podczas jedynego sezonu w niej rozegranego, sięgnął po mistrzostwo i puchar kraju. To skusiło drugoligowy klub z Francji, FC Istres. Keita spędził klub na zapleczu Ligue 1, strzelając kilka bramek, a częściej asystując.

Taki talent nie umknął stajni Red Bulla. Salzburg postanowił wykupić go za 1,5 miliona euro i zrobił fantastyczne wrażenie. W Austrii spędził dwa lata wypełnione sukcesami. Zdobył dwa mistrzostwa kraju, a do tego dwa Puchary Austrii. Wybrano go też zawodnikiem roku za sezon 2015/2016, w którym strzelił aż dwanaście bramek. Naturalnym wydawał się kolejny krok. Keita pozostał w strukturach Red Bulla – za 30 milionów zmienił Salzburg na Lipsk. W Bundeslidze jego zespół stał się rewelacją. Wygrał wicemistrzostwo kraju i awansował do Ligi Mistrzów, gdzie pomocnik – i tak już znany – pokazał się na największej scenie.

Do Liverpoolu miał trafić już latem 2017 roku, po pierwszym sezonie w Niemczech. Zostałby wówczas najdroższym zakupem w historii The Reds. Transfer przeciągnął się jednak o rok. W międzyczasie nad Mersey trafił Virgil van Dijk, za rekordowe 85 milionów euro. Keita wylądował na Anfield pół roku później, za 60 milionów euro. Dwa tygodnie po nim – za 62,5 miliona – sprowadzono też Alissona.

Keita, tak sprawnie pokonujący kolejne szczeble na piłkarskiej drabinie, w Liverpoolu nigdy nie dorósł do potencjału – i ceny, jaką za niego zapłacono. Gra jednak regularnie i ma swój wkład w sukcesach zespołu, takich, jak mistrzostwo Anglii czy zdobycie pucharu Ligi Mistrzów.

W reprezentacji Gwinei zadebiutował w 2014 roku. Szybko zapewnił sobie miejsce w dziesiątce zawodników z największą liczbą występów w narodowych barwach. W 2015 i 2022 roku wziął udział w Pucharze Narodów Afryki.

Naby Keita – aktualności