El. MŚ: Sensacyjna porażka USA

FC Nantes
Na zdjęciu: FC Nantes

Coraz trudniejsza staje się sytuacja Stanów Zjednoczonych, które dziś w nocy przegrały w Gwatemali. Na półmetku zmagań w czwartej rundzie eliminacji do Mistrzostw Świata Rosja 2018 w strefie CONCACAF zajmują miejsce wykluczające ich z dalszych gier. Punkty straciła także Kostaryka, która zremisowała z Jamajką, a pewne zwycięstwo w Kanadzie odniósł Meksyk.

GRUPA A

Rywalizację w trzeciej kolejce rozpoczęło spotkanie Salwadoru z Hondurasem. Goście objęli prowadzenie w 19. minucie gry, gdy po dośrodkowaniu z rzutu rożnego niepewne wyjście Carillo z bramki wykorzystał Elis. Salwador odpowiedział w doliczonym czasie pierwszej połowy, kiedy to z rywalem na plecach futbolówkę w polu karnym opanował Punyed, który silnym strzałem z 14 metrów przełamał ręce Escobara. Podobny przebieg miała druga połowa – najpierw na prowadzenie w 59. minucie, kiedy to uderzenie Elisa dobił Lozano, a gospodarze bramkę wyrównującą zdobyli w samej końcówce spotkania. Po dośrodkowaniu Barahony z lewego skrzydła fantastyczną główką popisał się Bonilla.

Żadnych problemów z pokonaniem Kanady nie mieli za to pewnie zmierzający do kolejnej rundy Meksykanie. Już przed przerwą reprezentacja El Tri zdobyła dwa gole – najpierw po dośrodkowaniu Layuna celnie główkował Chicharito, a osiem minut później silnym uderzeniem prawą nogą na 2:0 podwyższył Lozano. Goście wynik ustalili w 72. minucie, kiedy to w polu karnym Jesus Corona najpierw wymanewrował obrońcę, a potem po rękach Borjana umieścił piłkę w siatce. Meksyk zdecydowanie prowadzi w tabeli grupy A z kompletem punktów na koncie i pięcioma oczkami przewagi nad drugą Kanadą.

GRUPA B

Oba spotkania w grupie B dzisiejszej nocy zakończyły się podziałem punktów. Bramek nie zobaczyli kibice zgromadzeni na meczu Haiti z Panamą, natomiast w konfrontacji Jamajki z Kostaryką piłka zatrzepotała w siatce dwa razy. Po nieco ponad kwadransie prowadzenie objęli gospodarze, kiedy to po dośrodkowaniu Lawrence’a z lewego skrzydła skuteczną główką popisał się Watson. Ćwierćfinaliści ostatnich mistrzostw świata odpowiedzieli w 67. minucie, gdy uderzenie Bolanosa dobił Acosta, ustalając wynik spotkania. Po trzech kolejkach na czele stawki znajduje się faworyt z Kostaryki, a za jego plecami walkę o drugie miejsce dające awans do kolejnej rundy toczą Jamajka z Panamą.

Haiti – Panama 0:0

Jamajka – Kostaryka 1:1 (1:0)
1:0 Watson 16′
1:1 Acosta 67′

GRUPA C

Do niespodzianki mogło dojść już w pierwszym dzisiejszym meczu w tej grupie, w którym Saint Vincent i Grenadyny gościły Trynidad i Tobago. Gospodarze napędzili sporego stracha uczestnikowi mundialu w 2006 roku otwierając wynik meczu w 45. minucie gry, kiedy to po faulu Phillipsa rzut karny wykorzystał Myron Samuel. Goście odwrócili wynik w drugiej połowie – najpierw po dośrodkowaniu z rzutu rożnego wyrównał Kenwyne Jones, a w 71. minucie po indywidualnej akcji trafił Garcia. Nie był to jednak koniec emocji, albowiem niespodziewanie gospodarze wyrównali zaledwie sześć minut później, kiedy to po podaniu Andersona futbolówkę przy biernej postawie obrońców wpakował Shandel Samuel. Ostatni cios zadali jednak przyjezdni, osiem minut przed końcem regulaminowego czasu gry. Hackshaw zagrał daleką piłkę w szesnastkę rywali, gdzie z pierwszej piłki bramkarza gospodarzy pokonał Garcia.

Szok i niedowierzanie towarzyszyły kibicom Stanów Zjednoczonych podczas dzisiejszego spotkania na Mateo Flores w Gwatemali. Gospodarze już w siódmej minucie gry objęli prowadzenie, kiedy to po dośrodkowaniu Marqueza z rzutu rożnego na listę strzelców wpisał się Morales. Nie minął kwadrans od pierwszego gwizdka a już zrobiło się 2:0 – po dalekim wybiciu bramkarza w sytuacji sam na sam z Howardem znalazł się Ruiz, który płaskim strzałem pokonał goalkeepera Evertonu. Podopieczni trenera Klinsmanna mieli kilka sytuacji na zdobycie bramki kontaktowej, jednak cuda w bramce wyczyniał Motta. USA z czterema punktami po trzech kolejkach zajmuje dopiero trzecie miejsce w grupie z dwoma punktami straty do Gwatemali i trzema do Trynidadu i Tobago. W rewanżowym meczu z Gwatemalą The Star and Stripes nie mogą pozwolić sobie na porażkę, która najpewniej wykluczyłaby ich z dalszych gier.

Saint Vincent i Grenadyny – Trynidad i Tobago 2:3 (1:0)
1:0 M. Samuel (k.) 45′