UEFA rozważa rewolucyjne zmiany w sprawie własności klubów

UEFA według najnowszych sugestii prezydenta Alexandera Ceferina może wkrótce zmienia zasady dotyczące zakazu udziału w Lidze Mistrzów klubom należącym do jednego właściciela. Sternik Europejskiej Unii Piłkarskiej zabrał głos w sprawie.

Aleksander Ceferin
fot. PressFocus Na zdjęciu: Aleksander Ceferin
  • Niewykluczone, że wkrótce UEFA wprowadzi mniej restrykcyjne zasady związane z posiadaniem kilku klubów przez jednego właściciela
  • The Times podaje, że Europejska Unia Piłkarska chce zmian na tej płaszczyźnie
  • W przypadku wprowadzenia ich w życie kluby z jednym właścicielem mogłyby brać udział w tych samych rozgrywkach międzynarodowych

Kluby z jednym właścicielem będą mogły rywalizować w Lidze Mistrzów?

UEFA do tej pory konsekwentnie zabraniała udziału w Lidze Mistrzów klubom, mającym tego samego właściciela. Między innymi z tego powodu w przeszłości w jednych rozgrywkach nie mogły rywalizować FC Salzburg i RB Lipsk.

Mieliśmy pięciu, sześciu właścicieli klubów, którzy chcieli kupić kolejny klub. Musimy dokładnie przyjrzeć się tej sprawie. Są tylko dwie opcje: albo zostawimy wszystko tak, jak ma to miejsce obecnie, albo pozwolimy takim klubom grać w tych samych rozgrywkach. Ostateczna decyzja zapadnie wkrótce – mówił Ceferin cytowany przez The Times.

Musimy porozmawiać o tych zasadach i zastanowić się, co z tym zrobić. Rośnie zainteresowanie różnych ludzi posiadaniem kilku klubów. Nie powinniśmy po prostu zakazać inwestowania w nie jednocześnie, ale powinniśmy zdecydować, jakie zasady ustalić w tym przypadku. Pewne jest, że powinny być surowe – kontynuował szef UEFA.

Z jednej strony prawdą jest, że jeśli posiadasz dwa kluby, które grają w tym samych rozgrywkach, możesz powiedzieć jednemu klubowi, aby przegrał, ponieważ chcesz, aby drugi wygrał. Z drugiej strony, czy tak łatwo jest powiedzieć trenerowi, żeby przegrał mecz, bo druga drużyna powinna wygrać? – zastanawiał się Ceferin.

Czytaj więcej: Zwrot w sprawie meczu Polska – Albania na PGE Narodowym!

Komentarze