Eden Hazard
Eden Hazard fot. Alexey Filippov / Sputnik/ Hepta / Sport Pict

Hazard kosztował 160 milionów euro!

Eden Hazard był bohaterem jednego z najciekawszych transferów 2019 roku. Reprezentant Belgii zamienił wówczas londyńską Chelsea na Real Madryt. Do tej pory sądzono, że Królewscy za 29-letniego obecnie zawodnika wyłożyli 100 milionów euro. Jak informuje jednak belgijska gazeta Hat Laatse Nieuws, kwota ta była znacznie wyższa.

Czytaj dalej…

Oba kluby przy finalizacji transferu nie zdecydowały się ujawnić szczegółów finansowych, ale według medialnych przekazów jego kwota miała opiewać na 100 milionów euro plus bonusy. Okazuje się jednak, że Chelsea na sprzedaży swojego piłkarza zarobiła aż 160 milionów euro!

Mały klub z Belgii sprawcą zamieszania

Informacja ta zapewne do tej pory nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie próba związanego z tym transferem oszustwa ze strony jednej z koreańskich firm. Ta chciała, wykorzystując bardzo podobną nazwę (AFC Tubize SA) oszukać były klub Hazarda AFC Tubize ASBL i wyłudzić od niemieckiego banku należny Belgom ekwiwalent za wyszkolenie.

Hazard był zawodnikiem Tubize w latach 2003-2005, spędzając w nim dwa sezony. Zgodnie z przepisami FIFA, kluby w których zawodnicy trenowali w wieku od 12 do 23 lat, mają prawo do otrzymania do 5% kwoty przyszłych transferów. W przypadku zawodników w wieku od 12 do 15 lat jest to kwota 0,25% rocznie, natomiast w przypadku zawodników w wieku od 16 do 23 lat kwota ta wynosi 0,50% rocznie. Tym samym belgijski klub miał prawo do dwukrotnego otrzymania 0,25% kwoty, jaką Real Madryt zapłacił Chelsea za belgijskiego zawodnika.

Jednym z efektów ubocznych próby oszukania belgijskiego klubu było wypłynięcie dokumentów dotyczących transferów Hazarda. Wynika z nich, że AFC Tubize miał otrzymać ekwiwalent w łącznej kwocie 800 tysięcy euro. Oznacza to, że kwota transferu reprezentanta Belgii musiała wynieść 160 milionów euro, a nie 100 milionów jak do tej pory sądzono. Według informacji Hat Laatse Nieuws, Real doszedł do porozumienia z Chelsea w sprawie zapłaty tej kwoty w trzech ratach – 40 milionów euro w 2019 roku, 56 milionów w 2020 roku i 64 miliony w 2021 roku.

Komentarze