Barcelona ogłosiła oficjalne stanowisko ws. Superligi

Piłkarze FC Barcelony
Piłkarze FC Barcelony fot. PressFocus

FC Barcelona dołączyła do klubów współtwórców Superligi, które za pośrednictwem swojej strony internetowej przekazały swoje stanowisko w sprawie. Klub z Katalonii w specjalnym oświadczeniu dał do zrozumienia, że nie wycofuje się na razie z tematu utworzenia nowych rozgrywek, przekonując, że taki ruch byłby błędem.

Decyzja należy do socios

FC Barcelona to jedna z trzech ekip z La Liga, która miała być uczestnikiem nowego formatu. Superliga miała składać się łącznie z 20 teamów, gdzie 15 miało mieć zapewnione stałe uczestnictwo. Stawkę uzupełniałoby pięć drużyn, przechodzących specjalne kwalifikacje.

Rozgrywki, mające być komercyjną konkurencją dla Ligi Mistrzów popierało na początku 12 czołowych europejskich klubów. Oprócz Barcy między innymi Real Madryt i Atletico Madryt. Ponadto sześć ekip z Premier League (Arsenal FC, Chelsea FC, Liverpool FC, Manchester City, Manchester United, Tottenham Hotspur) i trzy z Serie A (AC Milan, Inter Mediolan, Juventus FC). Zdecydowana większość już wycofała się z projektu.

Oświadczenie FC Barcelony ws. Superligi

“FC Barcelona podziela pogląd większości czołowych europejskich klubów piłkarskich, że istnieje potrzeba reform strukturalnych w celu zagwarantowania stabilności finansowej i nowych możliwości światowej piłce nożnej. Biorąc pod uwagę obecną sytuację społeczno-gospodarczą potrzebne jest ulepszenie produktu, który jest oferowany kibicom na całym świecie” – brzmi oświadczenie klubu z Camp Nou.

“W tym kontekście zarząd FC Barcelony przyjął w trybie pilnym ofertę udziału, jako członek-założyciel, Superligi. Rozgrywek mających na celu poprawę jakości i atrakcyjności produktu oferowanego fanom piłki nożnej. Zarząd FC Barcelony szukał jednocześnie nowych możliwości porozumienia z całą rodziną piłkarską” – czytamy dalej.

“W każdym razie FC Barcelona, ​​jako klub, który zawsze był i zawsze będzie własnością każdego ze swoich członków, wyraźnie zastrzegł sobie prawo do przedłożenia tak ważnej decyzji ostatecznemu zatwierdzeniu przez właściwe organy społeczne” – kontynuowano w komunikacie.

“Biorąc pod uwagę publiczną reakcję, jaką wspomniany projekt wywołał w wielu różnych sferach, nie ma wątpliwości, że FC Barcelona zdaje sobie sprawę, że konieczna jest znacznie bardziej dogłębna analiza przyczyn, które spowodowały tę reakcję. Taka dogłębna analiza wymaga czasu i niezbędnego opanowania, aby uniknąć podejmowania pochopnych działań” – przekonują przedstawiciele Blaugrany.

“Uważamy, że równie ważne jest podkreślenie obiektywnego faktu, że Trybunał Sprawiedliwości udzielił już ochrony prawnej dotyczącej wniosku. Potwierdzając jednocześnie, że kluby miały prawo utworzenia projektu Superligi. W związku z tym FC Barcelona uważa, że ​​niewłaściwe byłoby przerwanie niezbędnego procesu refleksji i debaty na podstawie kryteriów nieuzasadnionej presji i zastraszania. Pomimo doskonałej świadomości wagi i zainteresowania, jakie budzi ta sprawa, a także konieczności działania zawsze z jak największą przejrzystością, FC Barcelona zawsze postępuje z należytą rozwagą i prosi o jak największe zrozumienie, szacunek, a przede wszystkim cierpliwość. Zarówno wśród kibiców FC Barcelony, jak i ogólnej opinii publicznej” – podsumowano w oświadczeniu.

Komentarze