Valenciennes

Valenciennes

Inne Ligi

Valenciennes FC to francuski klub, który ma na swoim koncie długie lata w Ligue 1, jak i rozgrywkach drugoligowych. Valenciennes FC nigdy nie został mistrzem Francji, ani nie triumfował w pucharowych rozgrywkach. Największym osiągnięciem tego klubu jest finał Coupe de France, a także wygranie Ligue 2.

Valenciennes FC – podstawowe informacje

Rok założenia: 1913

Przydomek: Les Atheniens

Barwy: czerwono-białe

Adres:
43 bis, Avenue de Reims
BP 136
59303 Valenciennes Cedex

Fax:
03.27.36.02.78

Telefon:
03.27.46.19.10

Strona: :
www.va-fc.com

Prezes:
Jean-Raymond Legrand

Menedżer:
Christophe Delmotte

Stadion:
Stade du Hainaut

Pojemność:
25,172

Sukcesy

Mistrzostwo Ligue 2:
2 tytuły

Zdobyte w 1972, 2006

Valenciennes FC – początki klubu

Valenciennes to miasto we francuskim regionie Nord-Pas-de-Calais. Klub piłkarski powstał tam w 1913 roku. Pierwotna nazwa tej drużyny to Union Sportive de Valenciennes Anzin (USVA). Historia Valenciennes sprowadza się do częstych występów w Ligue 1 i Ligue 2. Można powiedzieć, że klub ten spędził podobny czas na obu szczeblach rozgrywkowych.  We francuskiej ekstraklasie grał przez 40 sezonów, a w Ligue 2 przez 36 lat.

Na drużynę Valenciennes FC mówi się we Francji Les Athéniens. Barwy klubu są czerwono-białe. Valenciennes FC mecze domowe rozgrywa na stadionie Stade du Hainaut. Obiekt ten może pomieścić 25 tysięcy widzów.

W przeszłości w Valenciennes FC występowali uznani piłkarze na arenie międzynarodowej. W klubie tym grali m.in. Jorge Burruchaga, Roger Milla i Jean-Pierre Papin. Z Valenciennes FC związany był też polski reprezentant, Włodzimierz Lubański. W klubie tym występował również inny gracz z Polski, Erwin Wilczek, który następnie został trenerem tej ekipy.

Najwięcej meczów dla Valenciennes FC rozegrał Rudy Mater. Występował on w tym klubie przez 12 lat. W tym czasie zgromadził 389 występów dla Valenciennes FC. Kolejne miejsca w tej klasyfikacji zajmują: Jean-Pierre Guinot, Bolec Kocik i Jean-Claude Piumi. Najlepszym strzelcem w historii Valenciennes FC jest Serge Masnaghetti. Francuz w barwach Les Athéniens skompletował 128 goli.

Największe sukcesy

W historii Valenciennes FC jako jeden z największych sukcesów postrzega się sezon, w którym klub ten awansował do finału Pucharu Francji. Les Athéniens wówczas w decydującym starciu okazali się gorsi od RC Strasbourg przegrywając 0:3. W tamtym czasie menedżerem klubu był Henri Pérus.

Valenciennes FC to klub z mniejszymi ambicjami niż Olympique Lyon, AS Monaco czy Olympique Marsylia. Dlatego kibice tej drużyny doceniają również pomniejsze trofea. A takimi są puchary za wygraną w rozgrywkach Ligue 2. Les Athéniens dwukrotnie osiągnęli ten wyczyn. Pierwszy raz w 1972 roku. Drugi raz w sezonie 2005/2006. 

Europejskie puchary

Klub Valenciennes FC  nigdy nie miał okazji do rywalizacji na arenie międzynarodowej. Gdy drużyna ta dochodziła do finału Pucharu Francji, nie były jeszcze organizowane takie rozgrywki, jak Puchar UEFA czy Puchar Zdobywców Pucharu. W ostatnich latach Valenciennes nie było w stanie wywalczyć przepustki w Ligue 1, żeby zakwalifikować się do Ligi Mistrzów lub Ligi Europy.

Włodzimierz Lubański

W 1982 roku do Valenciennes FC  trafił Włodzimierz Lubański. Wówczas piłkarz ten był najlepszym strzelcem w historii reprezentacji Polski. W latach 1975-1982 Lubański grał w belgijskim Lokeren. W Valenciennes występował on tylko w jednym sezonie. W 31 meczach dla tego klubu zdobył 28 goli.

Wcześniej, bo w latach 1973-1975 w Valenciennes FC grał Erwin Wilczek. To również reprezentant Polski, który dla francuskiego klubu wystąpił w 70 spotkaniach, strzelając 43 bramki. Po zakończeniu kariery Erwin Wilczek był związany z Valenciennes FC w roli trenera  drużyny. W latach 1979-1982 pełnił funkcję pierwszego szkoleniowca.

Czasy współczesne

W ostatnich latach Valenciennes częściej grywa w Ligue 2 niż Ligue 1. De facto, klub ten ostatni sezon we francuskiej ekstraklasie rozegrał w latach 2013-2014. Wówczas Les Athéniens w 38 meczach odnieśli 7 zwycięstw, 8 remisów i 23 porażki. To oznaczało spadek do Ligue 2 w towarzystwie takich klubów jak Sochaux i Ajaccio. Po tej degradacji Valenciennes nie udało się powrócić do francuskiej pierwszej ligi.

Derby

Głównymi rywalami dla Valenciennes FC we Francji są Lille OSC i RC Lens. Wynika to z uwarunkowań geograficznych. Mecze pomiędzy tymi drużynami określane są jako derby Le Nord-Pas-de-Calais.

Valenciennes FC – terminarz i wyniki

Valenciennes FC – skład i statystyki zawodników

Najlepsi strzelcy Valenciennes FC w Ligue 2