IMAGO/JBAutissier/Panoramic Na zdjęciu: Stade Dominique Duvauchelle
US Creteil

US Creteil

Inne Ligi
Rok założenia: 1936
Przydomek: Les beliers
Barwy: niebiesko-żółte
Prezes: Bassam Al-Homsi
Trener: Habib Boumezoued
Strona: uscl.fr
Stadion: Stade Dominique Duvauchelle
Pojemność: 12150
Adres: 1, rue Vasco de Gama 94046 Creteil

Newsy

US Creteil – terminarz i wyniki

US Creteil to mały, francuski klub piłkarski, który do tej pory nie miał okazji występować w Ligue 1. Dla US Creteil szczytem marzeń jest dotarcie do 2. ligi francuskiej. Najczęściej ten klub występuje w rozgrywkach trzecioligowych.

US Creteil – początki klubu

Datuje się, że US Creteil powstało w 1936 roku. W porównaniu do pozostałych klubów we Francji można stwierdzić, że to stosunkowo młoda drużyna. Większość czołowych klubów we Francji powstało na początku XX. wieku. Pierwsza drużyna w mieście nosiła nazwę Club Sportif de Créteil. Po połączeniu lokalnych drużyn powstał jeden klub o nazwie Union Sportive Créteil. Od 1936 roku przez kolejne dziesięciolecia US Creteil zwykle występowało w niższych ligach francuskich.

Tak naprawdę US Creteil na początku koncentrowało się tylko na regionalnych zmaganiach. W 1978 roku francuska federacja utworzyła 4. Dywizję, co pozwoliło US Creteil na debiut w nowej lidze. W latach 80. doszło do kolejnej fuzji, bo US Creteil połączyło się Créteil omnisports. Wówczas utworzono wielosekcyjną drużynę, gdzie dominowała piłka nożna, pływanie, lekkoatletyka i kolarstwo.

Obecna nazwa to Union Sportive Créteil-Lusitanos. W 2002 roku US Creteil połączyło się z sąsiednią drużyną Lusitanos. Stąd potocznie we Francji określa się ten klub US Creteil-Lusitanos. Barwy zespołu są niebiesko-żółte. Drużyna posiada przydomek Les béliers. Od 1983 roku US Creteil mecze domowe rozgrywa na obiekcie Stade Dominique Duvauchelle. Wcześniej drużyna ta występowała na Stade Dominique Duvauchelle. Aktualny stadion US Creteil może pomieścić około 12 tysięcy widzów.

Największe sukcesy

Gdy opisujemy francuskie klubu to często wymieniamy mistrzostwa kraju i zwycięstwa w Pucharze. W przypadku US Creteil nie ma to miejsca, bo klub ten jeszcze nigdy nie wystąpił na poziomie Ligue 1. A jeśli US Creteil nie grało we francuskiej ekstraklasie, to nie miało okazji, żeby triumfować w krajowych mistrzostwach.

US Creteil w porównaniu do Paris Saint Germain, AS Monaco czy Olympique Lyon to klub regionalny. I to właśnie na tym poziomie drużyna ta święciła największe sukcesy. Les béliers byli trzykrotnymi mistrzami 3. ligi. Pierwszy raz sukces ten osiągnęli w 1988 roku, a drugi raz w 1992 roku. Ostatnio zwyciężyli rozgrywki Championnat National w 2013 roku. To pozwoliło im na awans do Ligue 2, w której to występowali do 2016 roku.

Dodatkowo w sezonie 1986/1987 klub ten wygrał rywalizację na szczeblu 4. ligi.

Puchar Francji

Sezon 2012/2013 był wyjątkowo udany dla US Creteil. Wówczas Les béliers awansowali do Ligue 2, ale też zanotowali udaną kampanię w Coupe de France. US Creteil doszło do 1/8 finału. Jak na możliwości tak małego klubu było to spore osiągnięcie. W tej fazie podopiecznie Jean-Luc Vasseura konfrontowali się z Girondins de Bordeaux. W tym przypadku rywal z Ligue 1 okazał się zbyt trudny do sforsowania. US Creteil odpadło z rozgrywek, ale i tak był to najlepszy występ tego klubu w historii Pucharu Francji.

Europejskie puchary

US Creteil nie zaistniało we francuskiej elicie, dlatego nigdy nie miało okazji występów w europejskich pucharach. Les béliers mogą tylko pomarzyć o rozgrywkach Ligi Mistrzów lub Ligi Europy. W przeszłości klub ten nie miał szans również na grę w Pucharze Zdobywców Pucharów i Pucharze UEFA.

Spadek z Ligue 2

Sezon 2015/2016 był ostatnim w wykonaniu US Creteil, kiedy to mogliśmy oglądać tą drużynę na poziomie 2. ligi francuskiej. Z czasem US Creteil zaczęło obniżać loty. Po występach Championnat National drużyna ta spadła jeszcze jeden szczebel niżej. W 2018 roku musiała zmagać się w rozgrywkach czwartoligowych. Sezon później Les béliers  szybko się zrehabilitowali i wrócili do Championnat National. Tam występują do dziś. Na pewno kolejnym celem jest awans do Ligue 2. Aktualnie zespół prowadzony jest przez francuskiego trenera, Emmanuela Da Costa.