IMAGO/Panoramic Na zdjęciu: Stade de la Vallee du Cher
Tours FC

Tours FC

Inne Ligi
Rok założenia: 1919
Przydomek: TFC
Barwy: niebiesko-białe
Prezes: Richard Plantureaux
Trener: Nourredine El Ouardani
Stadion: Stade de la Vallee du Cher
Pojemność: 16247
Adres: Rue Camille Danguillaume 37000 Tours

Newsy

Tours FC to mały klub we Francji, który od kilkudziesięciu lat nie jest w stanie awansować do Ligue 2. Tours FC balansuje pomiędzy 3. ligą francuską a Ligue 2. W przeszłości klub ten dochodził do półfinałów Pucharu Francji. Aktualnie bierze udział w rozgrywkach na niższym poziomie.

Tours FC – początki klubu

Pierwsze wzmianki o klubie piłkarskim w mieście Tours sięgają 1919 roku. Wówczas w regionie pojawił się o klub o nazwie AS Dock du Centre. Dwa lata później drużynę określano już AS du Centre. W latach 50. XX. wieku pojawiła się nazwa, którą znamy dziś, a więc Tours FC. Wielkim autorytetem w historii Tours FC cieszy się Alfred Aston, który w latach 1951-1956 był grającym trenerem.

Tours FC, w porównaniu do hegemonów Ligue 1, a więc Paris Saint Germain, Lille, AS Monaco i Olympique Lyon, jest regionalnym klubem. W przeszłości drużyna ta mogła cieszyć się z występów na poziomie Ligue 1, ale od 1985 roku Tours FC można było oglądać tylko w mniej prestiżowych rozgrywkach.

Pełna nazwa klubu brzmi: Tours Football Club. Barwy klubu przypominają m.in. te, które posiada Olympique Marsylia. Tours FC znany jest z białych i niebieskich kolorów. Od 1978 roku drużyna ta mecze domowe rozgrywa na Stade de la Vallée du Cher. To kameralny obiekt, który może pomieścić 16 tysięcy widzów.

Największe sukcesy

W tej sekcji zazwyczaj prezentujemy trofea, które wywalczył klub. Tours FC to prowincjonalny zespół, który nigdy nie walczył o najwyższe laury we Francji. Drużyna ta nie ma takich zdolności finansowych co PSG i AS Monaco. Dlatego na ten moment takie sukcesy jak wygrana Ligue 1 czy triumf w Pucharze Francji wydają się być nierealne. Co jest najcenniejszym skalpem w gablocie Tours FC? Wydaje się, że może być nim trofeum za zwycięstwo rozgrywek Ligue 2. Dla takiego klubu jak Tours FC triumf w 2. lidze jest godny do odnotowania w całej historii. Tym bardziej, że ta sztuka udała się tylko raz w 1984 roku.

W tym czasie trenerem drużyny był Guy Briet. Pod jego wodzą Tours FC zwyciężyło Ligue 2 wyprzedzając w tabeli RC Paris, Le Havre AC i Stade de Reims. W 34 meczach klub odniósł 24 zwycięstwa, 5 remisów i 5 porażek. Po tym sezonie Tours FC wzięło udział w ostatniej kampanii Ligue 1 (jak na razie). W sezonie 1984/1985 klub z miasta Tours w roli beniaminka przystąpił do rozgrywek 1. ligi francuskiej. Dla Tours FC Ligue 1 okazała się zbyt wysokimi progami. Klub zajął przedostatnie miejsce i spadł do 2. ligi. W 38 meczach Tours FC odniosło 9 zwycięstw, 11 remisów i 18 porażek. Klub spadł w towarzystwie FC Rouen i RC Paris.

Sezon 1984/1985 był ostatnim w wykonaniu Tours FC na poziomie Ligue 1. Później klub ten nie zdołał awansować do francuskiej ekstraklasy.

Puchar Francji

W Ligue 1 Tours FC nie osiągało wielkich wyników, a co więcej – w ostatnich dekadach jest duży problem, żeby awansować do tych rozgrywek. A jak klub ten spisywał się w Pucharze Francji? W tym przypadku Tours FC dwukrotnie był blisko finału tych rozgrywek. Tours FC w swoim dorobku ma dwa półfinały, które zostały osiągnięte sezon po sezonie. Po raz pierwszy drużyna ta doszła tak daleko w Coupe de France w 1982 roku. Wówczas w spotkaniu 1/2 finału Tours walczyło przeciwko PSG. W regulaminowym czasie gry i po dogrywce był remis 0:0. O losach awansu zadecydowały rzuty karne, które lepiej wykonywali piłkarze z Paryża.

Rok później ponownie rywalem w półfinale Pucharu Francji było PSG. Tym razem Tours FC szybko zostało pozbawione wszelkich złudzeń, ponieważ gospodarze spotkania pewnie zwyciężyli 4:0. Dla Tours FC były to najlepsze kampanie w Pucharze Francji. Wcześniej, ani później klub ten ani razu nie osiągnął strefy półfinałowej.