Następny mecz
Newsy
Real stracił punkty w meczu z Rayo. Ancelotti zaskoczył na konferencji
Real zgubił punkty z Rayo. Emocjonalny rollercoaster w Madrycie [WIDEO]
Rayo Vallecano – Real Madryt: gdzie oglądać? Transmisja w TV i online (14.12.2024)
Real zagra bez Mbappe. Wygrana z Rayo da im fotel lidera
James Rodriguez odejdzie z Rayo, może dzielić szatnię z legendą
Real planuje rozstać się ze stoperem, może trafić do ligowego rywala
Barcelona ma plan wobec obiecującego zawodnika. Ma grać w La Liga
Inter Miami ściągnie byłego zawodnika Realu Madryt? Klub Messiego szuka wzmocnień
Real Madryt ustalił cenę wywoławczą za Frana Garcię. Są chętni
Tottenham przeczesuje rynek. Jest zainteresowany uczestnikiem Euro 2024
James błyskawicznie opuści La Ligę? Jest łączony z transferem do Serie A
La Liga zabrała głos ws. meczu Valencia – Real. Tragiczna sytuacja
Rayo Vallecano – Atletico Madryt: gdzie oglądać? Transmisja w TV i online (22.09.2024)
Rayo Vallecano – Atletico Madryt: typy, kursy, zapowiedź (22.09.2024)
Depay podejmie zaskakującą decyzję? Propozycja na stole
Rayo Vallecano – terminarz i wyniki
Rayo Vallecano – skład i statystyki
Rayo Vallecano – transfery
ZAWODNIK | Z KLUBU |
---|
05 WRZ 24 Sergi Guardiola Free agent Free agent Wolny transfer 05 WRZ 24 |
26 SIE 24 James Rodriguez Sao Paulo Sao Paulo Wolny transfer 26 SIE 24 |
23 SIE 24 Augusto Batalla River Plate River Plate Nie ujawniono 23 SIE 24 |
06 SIE 24 Pedro Díaz Fanjul Bordeaux Bordeaux Wolny transfer 06 SIE 24 |
26 LIP 24 Adrián Embarba Almeria Almeria Nie ujawniono 26 LIP 24 |
16 LIP 24 Gerard Gumbau Granada Granada Nie ujawniono 16 LIP 24 |
02 LIP 24 Pelayo Fernández Barcelona B Barcelona B Wolny transfer 02 LIP 24 |
Rayo Vallecano to kolejny klub z Madrytu, który ma okazję grywać w La Liga. Oczywiście zespół ten renomą nie przypomina Realu czy Atletico, ale Rayo ma również bogatą historię, która ociera się nawet o europejskie puchary. Rayo Vallecano częściej niż w La Liga grywa w Segunda Division, ale w sezonie 2022/2023 można ten klub oglądać w hiszpańskiej ekstraklasie.
Rayo Vallecano - początki
Rayo powstało w 20. latach XX wieku. Za dokładną datę narodzin klubu Rayo Vallecano przyjmuje się 1924 rok. Na początku klub ten grywał w regionalnych dywizjach hiszpańskich. To były niższe ligi, które były dalekie od rozgrywek o mistrzostwo Hiszpanii. Po raz pierwszy w Segunda Division Rayo miało okazję zagrać w latach 50. Historyczny awans do La Liga miał miejsce dopiero 50 lat od powstania klubu.
Rayo Vallecano ma na swoim koncie 13 występów na szczeblu Primera Division. Znacznie więcej sezonów klub ten spędził na zapleczu tych rozgrywek, czyli w Segunda Division. W gablocie z trofeami Rayo brakuje takich pucharów, jakie są przyznawane za mistrzostwo Hiszpanii czy Copa del Rey. Ten madrycki klub musi zadowolić pomniejszymi zwycięstwami, chociażby tym, że w sezonie 2017/2018 zdobył mistrzostwo Segunda Division.
O piłkarzach Rayo w Hiszpanii mówi się jako "Los Vallecanos". Klub ten występuje na stadionie Estadio de Vallecas - obiekcie, który może pomieścić około 15 tysięcy widzów. Domowe stroje Rayo to dominacja bieli z czerwonymi wstawkami. Generalnie barwy Rayo są biało-czerwono-czarne.
Mistrzowie własnego podwórka
Pierwszy raz w La Liga Rayo Vallecano wystąpiło w sezonie 1977/1978. Wówczas podopieczni Hectora Nuneza zadziwili w rozgrywkach Primera Division. Rayo, jako beniaminek, zajęło dziesiąte miejsce w tabeli. Co jednak istotniejsze, klub ten na własnym stadionie zwyciężył wtedy Real Madryt, FC Barcelonę, Athletic, Valencię, Atletico Madryt i Sevillę. "Los Vallecanos" przed własnymi kibicami przegrali tylko raz - z Elche. To wtedy hiszpańska prasa nadała im przydomek "matagigantes", co można tłumaczyć jako "wielcy zabójcy".
W pierwszym okresie Rayo na szczeblu Primera Division (lata 1978-1980) w klubie tym występowali Alejandro Fernández-Alves Alcázar, Antonio Anero, José Francisco Gómez Tanco, Miguel Uceda, José Rocamora Hernández, Jesús Landáburu, Pedro Valentín Mora, Manolo Clares, José Ángel Salazar czy Alvarito Ruiz.
Zespół jo-jo
Rayo Vallecano po pierwszych sezonach w Primera Division prawie na dekadę zniknęło z mapy La Liga. Drużyna ta grała w 2. lidze, a nawet raz w 3. lidze hiszpańskiej. Pod koniec lat 80. "Los Vallecanos" wrócili do Primera Division, ale na krótko. W latach 90. drużyna ta “kręciła się” pomiędzy pierwszą a drugą ligą. W efekcie powstał przydomek "jo-jo", który określał Rayo Vallecano. Drużyna ta nie mogła ustabilizować swojej pozycji na tyle, by na stałe gościć w Primera Division.
W sezonie 1999/2000 trenerem Rayo był Juande Ramos, który później prowadził m.in. Sevillę, Real Madryt i Tottenham. W kadrze tego zespołu był również Julen Lopetegui, który w kolejnych latach kontynuował karierę trenerską. Wystarczy przypomnieć, że był selekcjonerem reprezentacji Hiszpanii w latach 2016-2018. Rayo w tym czasie grało w Primera Division, a ze względu na małą ilość napomnień w postaci żółtych i czerwonych kartek - otrzymała od UEFA nagrodę Fair Play. Tak pozwoliła wziąć udział w przyszłej edycji Pucharu UEFA.
Europejska przygoda
Dla Rayo udział w Pucharze UEFA w sezonie 2000/2001 był historycznym wydarzeniem. Co więcej, zespół ten od razu pokazał się z dobrej strony na międzynarodowej arenie. Rayo Vallecano doszło aż do ćwierćfinału, w którym uległo rywalowi z La Liga, Deportivo Alaves. Wcześniej "Los Vallecanos" wygrywali z Constel·lació Esportiva, Molde, Viborg, Lokomotiwem Moskwa i Girondins Bordeaux.
W kolejnych latach Rayo nie miało okazji na ponowny start w Lidze Europy lub Lidze Mistrzów.
Rayo współcześnie
Rayo jest ekipą, która wciąż nie może na dłużej zagościć w La Liga. W 2019 roku klub ten spadł do Segunda Division, po tym jak zajął ostatnie miejsce w Primera Division. Wówczas Rayo w 38 meczach odniosło tylko 8 wygranych i aż 22 porażki. Kolejne dwa lata "Los Vallecanos" spędzili w 2. lidze hiszpańskiej. Sezon 2020/2021 okazał się dla nich udany pod wodzą Andoniego Iraoli. Rayo rzutem na taśmę wywalczyło awans do La Liga. Klub ten zakończył sezon zasadniczy na szóstym miejscu, które było premiowane grą w barażu o awans. Następnie Rayo dwukrotnie pokonało Leganes (3:1 i 2:1), a w finale zwyciężyło z Gironą (1:2, 2:0).
Aktualnie Rayo znajduje się w rękach Raúla Martína Presa i Abdula Helou. Ten pierwszy przejął klub w 2011 roku, gdy Rayo znalazło się na krawędzi bankructwa. Raul Martina Presa jest madryckim biznesmenem.