Nimes Olympique

Nimes Olympique

Inne Ligi

Nimes Olympique to francuski klub, który kilkukrotnie był bliski najwyższych laurów w kraju, ale często zajmował “tylko” drugie miejsce. W Nimes występował słynny reprezentant Polski, Jan Domarski. Zespół ten ma też epizodyczną przygodę w europejskich pucharach. Aktualnie to drużyna grająca na poziomie Ligue 2.

Nimes Olympique – podstawowe informacje

Rok założenia: 1937

Przydomek: Les crocodiles

Barwy:

Adres:
123 avenue de la Bouvine BP 40014
30023 Nimes cedex 1

Fax:
04 66 29 90 05

Telefon:
04 66 29 08 76

Prezes:
Jean-Louis Gazeau

Menedżer:
Nicolas Usai

Stadion:
Stade des Costieres

Pojemność:
18,482

Sukcesy

Mistrzostwo Ligue 2:
1 tytuł

Zdobyty w 1950

Nimes Olympique – początki klubu

Datuje się, że początki klubu Olympique Nimes wzięły się w 1901 roku. To wtedy w mieście powstała drużyna piłkarska, która rozpoczęła rywalizację w regionalnych rozgrywkach. W 1937 roku klub ten upadł, ale szybko został reaktywowany pod szyldem Nimes Olympique. Nazwa ta obowiązuje do dziś.

Tak naprawdę jedynym trofeum wywalczonym na arenie krajowej przez Nimes jest mistrzostwo Ligue 2 w 1950 roku. Klub ten pięciokrotnie zostawał wicemistrzem kraju, ale nigdy nie udało mu się triumfować w rozgrywkach Ligue 1. Drużyna ta kilkukrotnie dochodziło do finału Pucharu Francji, ale za każdym razem bez finalnego efektu.

Na klub Nimes zwykło się mówić Les Crocodiles, co oznacza Krokodyle. Barwy zespołu są czerwono-białe. Od 1989 roku zespół ten występuje na stadionie Stade des Costières, który może pomieścić 18 tysięcy widzów.

W Nimes występowali uznani piłkarze we Francji. Krótki epizod w tym klubie miał m.in. Eric Cantona, który reprezentował barwy tego zespołu w 1991 roku. Francuz w tym czasie rozegrał dla Nimes 16 spotkań, zdobywając 2 gole. Warto wspomnieć, że na Stade des Costières występował również Laurent Blanc, który następnie trafił do Saint-Étienne.

Największe sukcesy

Piłkarze Nimes cztery razy zostali wicemistrzami kraju. Pierwszy raz sukces ten udało się osiągnąć w 1958 roku. Ostatni raz Krokodyle byli bliscy wygranej w 1972 roku. Wówczas klub ten przegrał walkę o tytuł z Olympique Marsylia. Zawodnicy Nimes w tamtej kampanii w 34 meczach odnieśli 21 zwycięstw, 9 remisów i 8 porażek. Do mistrzowskiej Marsylii na koniec sezonu tracili raptem pięć punktów. Wówczas najlepszym piłkarzem Nimes był Jacques Vergnes, który na dystansie całego sezonu ligi francuskiej zdobył 26 bramek.

W 1996 roku Olympique Nimes miało ostatnią, realną szansę na znaczące trofeum. Podopieczni Pierre’a Barlagueta wystąpili w finale Coupe de France przeciwko AJ Auxerre. Początkowo wygrywali po bramce Omara Belbeya, ale koniec końców to piłkarze AJA zwyciężyli mecz 2:1.

Europejskie puchary

Do tej pory Nimes Olympique trzykrotnie występowało w europejskich pucharach. Pierwszy raz miało to miejsce w sezonie 1971/1972. Wówczas Krokodyle odpadli w pierwszej rundzie w konfrontacji z Vitória Setúbal. Kolejny rok przyniósł podobne rozstrzygnięcie, bo zawodnicy z Nimes ulegli w tych samych rozgrywkach drużynie Grasshoppers.

W sezonie 1996/1997 Nimes ostatni raz zagrało w Pucharze Zdobywców Pucharu. Tym razem francuskiemu klubowi poszło nieco lepiej, bo zdołał przebrnąć przez jedną rundę. Na początku Nimes wyeliminowało Budapest Honvéd, ale później odpadło w konfrontacji z AIK Fotboll.

W kolejnych latach klub Nimes Olympique nie miał okazji do występów na arenie międzynarodowej.

Jan Domarski

W 1976 roku do Nimes trafił Jan Domarski, który przeszedł do tego klubu ze Stali Mielec. Wówczas był to jeden z napastników reprezentacji Polski. Domarski grał w Nimes w latach 1976-1978. W barwach Krokodyli rozegrał 59 meczów, strzelając 16 goli.

Drugi z polskich piłkarzy, który grał dla Nimes, to Stanislas Karwat.

Czasy współczesne

W 2018 roku Nimes wróciło do Ligue 1. Klub ten w rozgrywkach 2018/2019 zajął wysokie, dziewiąte miejsce w Ligue 1. Wszystko to zwiastowało dobre czasy dla tego klubu we francuskiej ekstraklasie. W 2020 roku sezon we Francji został skrócony, a Nimes było bliskie spadku. Co się odwlecze, to nie uciecze… Nimes Olympique w kampani 2020/2021 zajęło przedostatnie miejsce w tabeli Ligue 1. Krokodyle w 38 meczach odnieśli tylko 9 wygranych przy 21 porażkach. Wszystko to oznaczało spadek do Ligue 2.

Od 2022 roku trenerem Nimes jest Nicolas Usaï. To szkoleniowiec, który wcześniej prowadził Châteauroux.

Informacje
NazwaNimesNimes
Kraj
Francja
FRA
TrenerNicolas Usai
Witryna internetowawww.nimesolympique.fr
Forma
Statystyki
Turniej
Ligue 2
Rozegrane mecze
15
Bramki
14
Straconych bramek
19
Czyste konto
5
Żółte kartki
26
Czerwone kartki
3
Turniej
Puchar Francji
Rozegrane mecze
1
Bramki
3
Czyste konto
1
Turniej
Puchar Ligi Francuskiej
Rozegrane mecze
2
Bramki
4
Straconych bramek
2
Czyste konto
1

Nimes Olympique – terminarz i wyniki

Nimes Olympique – skład i statystyki zawodników

Najlepsi strzelcy Nimes Olympique w Ligue 2