stadium-image
IMAGO/Sven Sonntag/Picture Point LE Na zdjęciu: Wildparkstadion
Karlsruher SC

Karlsruher SC

Inne Ligi
Rok założenia: 1952
Przydomek: KSC
Barwy: niebiesko-białe
Prezes: Holger Siegmund-Schultze
Trener: Christian Eichner
Stadion: Wildparkstadion
Pojemność: 24950
Adres: Adenauerring 17, 76131 Karlsruhe

Następny mecz

Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 5 marca 2024 12:34.

Sukcesy

Mistrzostwo Niemiec

1 raz

Zdobyte w 1909

Puchar Niemiec

2 razy

Zdobyty w 1955, 1956

Newsy

Karlsruher SC – terminarz i wyniki

Karlsruher SC – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Karlsruher w 2. Bundeslidze

Karlsruher SC – transfery

Karlsruher SC to niemiecki klub, który na początku XX. wieku sięgnął po mistrzostwo kraju. To bardzo odległe czasy, ale warto o tym pamiętać, że Karlsruher ma bogatą historię. Niegdyś klub ten regularnie grywał w Bundeslidze, a teraz częściej widuje się go na zapleczu niemieckiej ekstraklasy.

Karlsruher SC - początki klubu

Pierwszy klub piłkarskie w mieście Karlsruhe został utworzony w 1894 roku. Wówczas nazwa tej drużyny brzmiała: Karlsruher FC Phönix. To właśnie ta ekipa wywalczyła jedyne mistrzostwo Niemiec w 1909 roku. Oczywiście schemat tamtych rozgrywek odbiegał od dzisiejszej Bundesligi. Co ciekawe, finał został rozegrany we Wrocławiu. To właśnie tam Karlsruher FC Phönix mogło cieszyć się ze zdobycia tytułu najlepszej drużyny piłkarskie w Niemczech.

W kolejnych dziesięcioleciach doszło do fuzji na linii KFC Phönix z VfB Mühlburg. W efekcie tej decyzji powstał jeden klub o nazwie Karlsruher Sport Club Mühlburg Phönix. Kilkanaście lat później, a więc w 1963 roku Karlsruher SC mogło wziąć udział w pierwszym sezonie Bundesligi.

Jako przydomek dla kluby Karlsruher SC stosuje się skrót KSC. Barwy zespołu są niebiesko białe, podobnie jak Schalke 04. Od 1955 roku Karlsruher SC występuje na stadionie Wildparkstadion. Obiekt ten może pomieścić około 15 tysięcy widzów.

Największe sukcesy

Mistrzostwo kraju z 1909 roku dla Karlsruher SC to zamierzchła historia. Mimo wszystko klub ten należy do grona drużyn, które przynajmniej raz sięgały po to trofeum. Później, po utworzeniu Bundesligi, Karlsruher SC nie było w stanie powtórzyć tego wyczynu. To nie oznacza, że KSC zupełnie przestało liczyć się na arenie międzynarodowej. Klub ten przeżywał lata świetności również w późniejszym czasie. To skutkowało m.in. zwycięstwami w DFB Pokal. I to dwa razy z rzędu!

Karlsruher SC dwukrotnie zwyciężało Puchar Niemiec w latach 1955-1956. Wówczas trenerem KSC był Adolf Patek. Pod jego wodzą Karlsruher SC obroniło krajowe trofeum. Najpierw w sezonie 1954/1955 KSC po razy pierwszy triumfowało w DFB Pokal. W tamtej kampanii w finale niebiesko-biali okazali się lepsi od Schalke 04. Na stadionie w Brunszwik KSC zwyciężyło 3:2. Jak było rok później? W sezonie 1955/1956 Karlsruher SC ponownie okazało się najlepsze w rozgrywkach od DFB Polak. Tym razem w finale piłkarze Adolfa Pateka pokonali Hamburger SV 3:1. 

W późniejszych latach Karlsruher SC jeszcze dwukrotnie dochodziło do finału Pucharu Niemiec, ale w tamtych przypadkach lepszy okazywał się rywal. Ostatni finał DFB Pokal z udziałem KSC to ten z 1996 roku.

Europejskie puchary

Karlsruher SC to drużyna, która zapisała ciekawą kartę również na arenie międzynarodowej. Co ciekawe, zespół ten w debiucie w Pucharze UEFA od razu doszedł do półfinału tych rozgrywek. W sezonie 1993/1994 Karlsruher SC po raz pierwszy awansowało do europejskich pucharów. W pierwszej rundzie ekipa ta poradziła sobie z PSV Eindhoven, a w kolejnych z Valencia CF, Girondins Bordeaux i Boavista FC. W półfinale lepsza okazała się Austria Salzburg.

W kolejnych edycjach Pucharu UEFA Karlsruher SC dochodziło do etapu 1/8 finału. Tak było w sezonie 1996/1997. Wówczas KSC uporało się z Rapidem Bukareszt i AS Romą. Ostatecznie niemiecki zespół został zatrzymany przez Brøndby IF. Ostatni raz w europejskich pucharach Karlsruher SC wystąpiło w kampanii 1997/1998. Po wyeliminowaniu Anorthosis Famagusta i FC Metz podopieczni Winfrieda Schäfera ulegli Spartakowi Moskwa.

Bundesliga i czasy współczesne

W XXI. wieku klub Karlsruher SC tylko przez dwa sezony występował na szczeblu Bundesligi. W sezonie 2006/2007 KSC zwyciężyło rozgrywki 2. Bundesligi, co pozwoliło awansować do niemieckiej elity. Kolejne dwa sezony Karlsruher SC spędziło w Bundeslidze. Pierwszą kampanię w ekstraklasie KSC zakończyła na 11 lokacie, z kolei w sezonie 2008/2009 był to przedostatni klub w tabeli Bundesligi. Bilans 8 wygranych przy 21 porażkach oznaczał degradację w towarzystwie m.in. Arminii Bielefeld. Po tamtym okresie Karlsruher SC nie było w stanie ponownie awansować na szczebel 1. ligi w Niemczech.