stadium-image
IMAGO/Fotostand/Voelker Na zdjęciu: Ostseestadion
Hansa Rostock

Hansa Rostock

Inne Ligi
Rok założenia: 1965
Przydomek: Latarnia wschodu
Barwy: biało-niebieskie
Prezes: Robert Marien
Trener: Alois Schwartz
Strona: fc-hansa.de
Stadion: Ostseestadion
Pojemność: 29000
Adres: Kopernikusstrasse 17c, 18057 Rostock

Następny mecz

Hansa Rostock

2. Bundesliga |

21 kwietnia 2024

13:30

Magdeburg
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 16 kwietnia 2024 00:14.

Newsy

Hansa Rostock – terminarz i wyniki

Hansa Rostock – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Hansy w 2. Bundeslidze

Hansa Rostock – transfery

Hansa Rostock to klub 2. Bundesligi. Drużyna ta w przeszłości, jak i teraz nie odgrywa wielkiej roli w niemieckim futbolu. Największe sukcesy Hansy Rostock to zwycięstwa w NRD, czyli byłej Niemieckiej Republice Demokratycznej. Z sukcesów można odnotować też półfinał DFB Pokal.

Hansa Rostock - początki klubu

W porównaniu do innych niemieckich klubów takich jak Bayern Monachium, Hannover 96 czy Borussia Dortmund, Hansa Rostock powstała stosunkowo niedawno. W 1965 roku w tym klubie została wydzielona sekcja piłkarska, co uznaje się za początki Hansy Rostock. Ze względu na lokalizację klub ten musiał rywalizować w rozgrywkach NRD. To przyniosło wymierne korzyści, bo Hansa Rostock triumfowała tam w krajowej lidze, jak i pucharze.

Od 1954 roku domem Hansy Rostock był stadion Ostseestadion. To obiekt, który na początku XXI wieku został znacznie przebudowany. Aktualnie stadion, na którym występuje Hansa Rostock może pomieścić 29 tysięcy widzów.

Pełna nazwa klubu z Rostock brzmi: Fußballclub Hansa Rostock. Drużynę określa się jako Leuchtturm des Ostens, co oznacza Latarnia ze wschodu. Klubowe barwy to niebieski i biały. Właśnie w tego rodzaju trykotach występują piłkarze Hansy Rostock.

Po zjednoczeniu Niemiec Hansa Rostock była przez długi czas jedynym klubem z NRD, który występował na poziomie Bundesligi.

Największe sukcesy

Ze względu na uwarunkowania polityczne Hansa Rostock nie mogła przez długi czas rywalizować z takimi klubami jak Bayern, Dortmund czy Schalke 04. Klub ten był skazany na grę w Oberlidze NRD. W tych rozgrywkach zespół z Rostock radził sobie całkiem dobrze, bo już w latach 60. trzykrotnie zdobył wicemistrzostwo NRD.

Najlepszy sezon Oberlidze NRD Hansa Rostock rozegrała w latach 1990-1991. Jednocześnie on stanowił kwalifikacje do formowanej nowej Bundesligi (po zjednoczeniu Niemiec). Wówczas Hansa Rostock została mistrzem NRD. Co więcej, drużyna ta sięgnęła też po Puchar NRD w tym samym sezonie. Sukcesy te sprawiły, że Hansa Rostock została włączona do kwalifikacji Pucharu Europy (odpowiednik dzisiejszej Ligi Mistrzów).

W latach 1990 - 1992, a więc wtedy, gdy Hansa Rostock odnosiła największe sukcesy w NRD trenerem drużyny był Uwe Reinders.

Hansa Rostock w Bundeslidze

Hansa Rostock wzięła udział w premierowym sezonie Bundesligi, czyli kampani 1991/1992. Szybko okazało się, że dla ekipy z NRD rywalizacja z najlepszymi zespołami z RFN to za wysokie progi. Już w pierwszym sezonie Hansa Rostock spadła do 2. Bundesligi. Tam pozostała do 1995 roku. To wtedy wróciła do niemieckiej ekstraklasy, w której pozostała przez kolejne 10 lat.

W następnych latach Hansa Rostock znacznie częściej grywała w 2. Bundeslidze, a nawet trzeciej lidze niemieckiej. Tak naprawdę klub do elity wrócił tylko raz i to na krótko. Kibice Hansy Rostock cieszyli się z występów w Bundeslidze w sezonie 2007/2008. Drużyna określana jako Leuchtturm des Ostens w 34 spotkaniach odniosła 8 zwycięstw, 6 remisów i 20 porażek. Gorszy od Hansy Rostock w tamtym czasie był tylko MSV Duisburg.

Jak na razie najlepsze miejsca Hansy Rostock w Bundeslidze to te z sezonów 1995/1996 i 1997/1998. Wówczas ekipa ta zajęła szóstą lokatę.

Europejskie puchary

Do 1989 roku Hansa Rostock dwukrotnie grała w Pucharze Miast Targowych. To zapomniane rozgrywki, ale tam klub ten rywalizował m.in. z Interem Mediolan i ACF Fiorentiną. Prawdziwy debiut w europejskich pucharach przyszedł w sezonie 1989/1990. Wówczas Hansa Rostock otrzymała przepustkę gry w Pucharze UEFA. Szybko ta przygoda się skończyła, bo piłkarze z Rostock odpadli w 1. rundzie przeciwko Baníkowi Ostrava.

Co ciekawe, Hansa Rostock ma za sobą też debiut w Pucharze Europy. Dzięki mistrzostwie NRD klub ten został dopuszczony do tych elitarnych rozgrywek. Hansa Rostock ich nie zawojowała, bo już w 1. rundzie trafiła na FC Barceloną. W dwumeczu podopieczni Uwe Reindersa przegrali 1:3 z Dumą Katalonii.

Ostatni raz Hansa Rostock w międzynarodowym pucharze była widziana w rozgrywkach Pucharu Intertoto. W 1998 roku klub ten uległ w 3. rundzie przeciwko Debreceni VSC.