Górnik Polkowice

Górnik Polkowice

Inne Ligi

Górnik Polkowice to polski klub piłkarski z siedzibą w Polkowicach, który w sezonie 2003/2004 występował w Ekstraklasie. Od 2021 roku uczestnik I ligi.

Górnik Polkowice – podstawowe informacje

Rok założenia: 1947

Przydomek:

Barwy: zielono-czarne

Adres:
ul. Kopalniana 4,
59-100 Polkowice

Fax:
(76) 845 15 78

Telefon:
(76) 845 15 78

Strona: :
ksgornik.eu

Prezes:
Waldemar Jedynak

Trener:
Szymon Szydełko

Stadion:
Stadion Górnika

Pojemność:
4 365

Sukcesy

Aktualności klubowe

Górnik Polkowice – początki

Górnik Polkowice powstał w 1947 roku, a więc niedługo po zakończeniu II wojny światowej. Wówczas do Polkowic przybyło mnóstwo osiedleńców, zwłaszcza z Kresów Wschodnich. Na początku 1947 roku powołano pierwszy klub sportowy w tym regionie – Włókniarz Polkowice. Drużyna rozpoczęła swoją przygodę od walk w D klasie. Po jednym sezonie awansowała już do C klasy.

1951 był ważnym rokiem w historii klubu. To wtedy nastąpiła zmiana barw klubowych i patronatu opiekuńczego. W ten sposób KS Włókniarz przemianował się na LZS Polkowice. Drużyna, już z nową nazwą, potrzebowała trzech lat, by awansować do B klasy. W roku 1954 LZS sięgnął po mistrzostwo w tej klasie rozgrywkowej, uzyskując awans do A klasy. Z lig okręgowych wydostała się jednak później – dopiero w 1990 roku po raz pierwszy zaznała smaku III ligi.

Górnik Polkowice – sukcesy i afera korupcyjna w XXI wieku

Sezon 2002/2003 był przełomowy dla Górnika – drużyna po raz pierwszy awansowała do ekstraklasy. Spędziła tam jednak tylko rok, po czym spadła. Mimo tego początek XXI wieku był historycznie najlepszym okresem klubu z Polkowic, który w 2001 roku dotarł do półfinału Pucharu Ligi, a w 2004 roku do ćwierćfinału Pucharu Polski.

Klubem wstrząsnęła afera korupcyjna, która miała miejsce w 2007 roku. W jej wyniku Górnik, występujący wówczas w II lidze, w sezonie 2007/2008 miał zostać zdegradowany o jedną klasę rozgrywek i zapłacić 50 tysięcy złotych. Do tego nową kampanię miał rozpocząć z deficytem dziesięciu punktów. Klub złożył odwołanie, w wyniku czego jedynie zaostrzono wyrok. Zdegradowano drużynę nie o jeden, a o dwa poziomy rozgrywek, kara finansowa wzrosła zaś do 70 tysięcy złotych. Sezon w czwartej lidze Górnik rozpoczął zaś z sześcioma ujemnymi punktami.

Od 2021 roku drużyna z Polkowic występuje ponownie w I lidze. Jej trenerem od grudnia 2021 roku jest Szymon Szydełko. Funkcję kapitana pełni zaś Kamil Wacławczyk.

Górnik Polkowice – terminarz i wyniki

Spotkania oraz terminarz Górnika Polkowice; aktualne wyniki klubu w rozgrywkach ligowych.

Górnik Polkowice – skład i statystyki piłkarzy

Zobacz aktualny skład Górnika Polkowice oraz sprawdź statystyki poszczególnych piłkarzy.

Najlepsi strzelcy klubu w Fortuna 1. Lidze