Evian Thonon

Evian Thonon Gaillard

Inne Ligi

Newsy

Evian Thonon Gaillard to klub we Francji, który szybko wkroczył na salony, ale później spektakularnie upadł. Nie wszyscy wiedzą, ale niegdyś w Evian Thonon Gaillard zaangażowany był sam Zinedine Zidane. Był on jednym z akcjonariuszy klubu, który grywał w Ligue 1, a także był w finale Pucharu Francji.

Evian Thonon Gaillard – początki klubu

Historia Evian Thonon Gaillard jest stosunkowo nowa, ponieważ klub ten powstał w 2003 roku. Doszło do tego w wyniku fuzji znacznie bardziej wiekowych drużyn takich jak:  FC Gaillard i FC Ville-la-Grand. W tym samym czasie stery w klubie objął właściciel firmy spożywczej Danone. Zastrzyk gotówki miał sprawić, że Evian Thonon Gaillard szybko awansuje w sportowej hierarchii Francji. Z czasem w roli akcjonariuszy Evian Thonon Gaillard pojawili się byli piłkarze na czele z Zinedine Zidane’em. Wraz z nim klubem zaczęli zarządzać Bixente Lizarazu i Alain Boghossian.

W krótkiej historii Evian Thonon Gaillard w gablocie z trofeami posiada puchar za mistrzostwo Ligue 2 wywalczony w 2011 roku. Co więcej, dwa lata później drużyna ta była bliska zdobycia Pucharu Francji.

Pełna nazwa klubu to Evian Thonon Gaillard Football Club. Barwy zespołu są różowo-białe. Wcześniej Evian Thonon Gaillard grało na stadionie  Stade Joseph-Moynat, ale ze względu na braki w wymogach licencyjnych, klub przeniósł się na Parc des Sports. Stadion w Annecy, który jest użytkowany przez Evian Thonon Gaillard może pomieścić 15 tysięcy widzów.

Największe sukcesy

Evian Thonon Gaillard we Francji nigdy nie rzucił wyzwania Paris Saint Germain, Olympique Lyon czy Marsylii. To klub, który zapowiadał się poważnie, ale z czasem wpadł w tarapaty finansowe. Do czasu, gdy wszystko zgadzało się w budżecie Evian Thonon Gaillard piął się w górę. W końcu rok po roku wywalczył awans z 3. ligi do Ligue 1. Najpierw w 2010 roku został mistrzem Championnat National, a rok później triumfował w Ligue 2. W zwycięskim sezonie, który dał awans do francuskiej ekstraklasy Evian Thonon Gaillard w 38 kolejkach odniosło 18 zwycięstw, 13 remisów i 7 porażek.

Gdy Evian Thonon Gaillard awansowało do Ligue 1 trenerem klubu był Bernard Casoni. W 2012 roku zastąpił go Pablo Correa. Pierwszy sezon na poziomie Ligue 1 w wykonaniu Evian był obiecujący. Beniaminek zajął dziewiąte miejsce, czym pokazał, że liczy na dłuższy pobyt we francuskiej ekstraklasie. W kolejnym roku, jeśli chodzi o rozgrywki Ligue 1, to drużynie wiodło się gorzej. Podopieczni Pascala Dupraza zajęli szesnaste miejsce, ale za to wystąpili w finale Pucharu Francji. Ze względu na Coupe de France można było kampanię 2012/2013 odebrać z pozytywnym wydźwiękiem.

Puchar Francji

Sezon 2012/2013 to przede wszystkim świetny występ Evian Thonon Gaillard  w Pucharze Francji. W 1/8 finału drużyna ta wyeliminowała z rozgrywek Le Havre, a w ćwierćfinale poradziła sobie z samym Paris Saint Germain. Wygrana z PSG po rzutach karnych do dziś jest pamiętana przez kibiców Evian. Następnie gracze Pascala Dupraza wyeliminowali pierwszoligowe Lorient, wygrywając przekonująco 4:0. W finale na Stade de France Evian konfrontowało się z Bordeaux. Tam łatwo skóry nie sprzedało, ale koniec końców spotkanie zwyciężyli Żyrondyści 3:2. W kolejnych latach Evian nie było w stanie powtórzyć tak udanej kampanii w krajowym pucharze.

Upadek

Na poziomie Ligue 1 Evian Thonon Gaillard grało do 2015 roku. W sezonie 2014/2015 w klubie zaczęły się kłopoty finansowe, co od razu przełożyło się na formę zawodników. Evian spadło do Ligue 2 po tym, jak w 38 meczach zanotowało bilans 11 zwycięstw, 4 remisów i 23 porażek.

Kolejne lata okazały się jeszcze gorsze. W sezonie 2015/2016 Evian nie tyle nie powalczyło o awans do Ligue 1, ale też spadło do niższej klasy rozgrywkowej. Co więcej, wskutek kary nałożonej przez organizatora ligi Evian zostało zdegradowane jeszcze o ligę niżej. Tym samym w 2016 roku klub znalazł się na czwartym poziomie rozgrywkowym. W kolejnych miesiącach została ogłoszona upadłość Evian, a następnie klub został powołany od początku.