IMAGO/Fotostand Na zdjęciu: Stadion der Freundschaft
Energie Cottbus

Energie Cottbus

Inne Ligi
Rok założenia: 1966
Przydomek: Die Lausitzer
Barwy: czerwono-białe
Prezes: Sebastian Lemke
Trener: Claus-Dieter Wollitz
Stadion: Stadion der Freundschaft
Pojemność: 22528
Adres: Am Eliaspark 1, 03042 Chociebuż

Newsy

Energie Cottbus – terminarz i wyniki

Energie Cottbus to klub piłkarski w Niemczech, który aktualnie przechodzi trudny okres. Tak trzeba określić to, że drużyna to występuje w regionalnej lidze, co stanowi czwarty szczebel rozgrywkowy w Niemczech. Niegdyś Energie Cottbus grała w finale DFB Pokal. Z klubem tym byli związani polscy piłkarze tacy jak Andrzej Juskowiak i Radosław Kałużny.

Energie Cottbus – początki klubu

Datuje się, że Energie Cottbus powstała w 1966 roku. Początkowo klub ten grał na poziomie 2. ligi NRD z racji lokalizacji i tego, że w tamtym czasie Niemcy były podzielone. Epizodycznie Energie Cottbus występowała również w ekstraklasie NRD. Po zjednoczeniu kraju klub z Chocieboża grywał na szczeblu Bundesligi. Pierwszy taki awans miał miejsce w sezonie 1999/2000. Wówczas Energie Cottbus zajęła trzecie miejsce w 2. Bundeslidze, co pozwoliło na grę w niemieckiej ekstraklasie.

Energie Cottbus może pomarzyć o takich triumfach, jak mistrzostwo kraju czy Puchar Niemiec. Trzeba jednak odnotować, że Energie Cottbus dwukrotnie występowała w półfinale DFB Pokal – raz z powodzeniem, co skutkowało grą w finale tych rozgrywek. Ostatecznie piłkarze tego klubu nigdy nie sięgnęli po to trofeum.

Od początku istnienia klubu barwy Energie Cottbus są czerwono-białe. Drużyna ma przydomek Die Lausitzer, co oznacza Łużyczanie. Klub ten występuje na stadionie der Freundschaft. Obiekt ten powstał w 1930 roku i może pomieścić 22 tysiące widzów.

Największe sukcesy

Energie Cottbus to klub z regionu Brandenburgia, a przez lata drużyna ta wygrywała lokalne trofeum kraju związkowego. Co więcej, w 1997 roku Die Lausitzer zostali mistrzami ligi regionalnej, co pozwoliło na awans do 2. Bundesligi. Dla Energie Cottbus tego rodzaju osiągnięcia były dużym sukcesem. Co więcej, dwa lata po tym awansie klub po raz pierwszy zapewnił sobie kwalifikację do Bundesligi.

W sezonie 1999/2000 Energie Cottbus w 34 meczach odniosła 18 zwycięstw, 4 remisy i 12 porażek. Bilans ten pozwolił na zajęcie trzeciego miejsca, które było premiowane awansem do Bundesligi. Podopieczni Eduardo Geyera po raz pierwszy w historii mieli okazję do rywalizacji z niemiecką elitą. Po tym awansie Energie Cottbus pozostała w ekstraklasie do 2004 roku. W tym czasie zajmowała kolejno 14, 13 i 18 miejsce w Bundeslidze. 

Finał DFB Pokal

W sezonie 1996/1997 Energie Cottbus była prawdziwym objawieniem w niemieckim futbolu. Drużyna ta dobrze radziła sobie w 2. Bundeslidze, a jeszcze lepiej prezentowała się w Pucharze Niemiec. To wtedy drugoligowa Energie Cottbus doszła aż do finału tych rozgrywek. Po drodze do tego spotkania Łużyczanie eliminowali VFL Wolfsburg, MSV Duisburg, FC St. Pauli i Karlsruher SC. W finale zwyciężył VFB Stuttgart dzięki dwóm bramkom Elbera.

Godna uwagi kampania w Pucharze Niemiec w wykonaniu Energie Cottbus miała też miejsce w sezonie 2010/2011. Wówczas zespół ten doszedł do półfinału tych rozgrywek. W spotkaniu o finał lepszy okazał się rywal, czyli MSV Duisburg. Co ciekawe, był to mecz pomiędzy dwoma drugoligowymi zespołami. Energie Cottbus, jak i MSV Duisburg występowali w 2. Bundeslidze.

Powrót do Bundesligi

W 2004 roku Energie Cottbus spadła do 2. Bundesligi, a tam pozostała na trzy sezony. Do niemieckiej ekstraklasy klubowi udało się powrócić w 2006 roku. Tak jak w sezonie 1999/2000, tak i w rozgrywkach 2005/2006 w 2. Bundeslidze Energie Cottbus zajęła trzecie miejsce.

Kolejne trzy sezony Die Lausitzer to występy na poziomie Bundesligi. Od początku drużyna ta znajdowała się w dolnej części tabeli. Najwyższe miejsce w lidze niemieckiej, to 13. lokata. W kampanii 2008/2009 Energie Cottbus wygrała 8 z 34 meczów. Zajęcie 16. pozycji w tabeli skutkowało barażem o utrzymanie w Bundeslidze. W decydującym starciu piłkarze Energie przegrali dwumecz 0:5 przeciwko 1. FC Nürnberg. To oznaczało spadek. Jednocześnie był to ostatni sezon Energie Cottbus na poziomie Bundesligi.

Andrzej Juskowiak i Radosław Kałużny

W barwach Energie Cottbus występowało dwóch reprezentantów Polski. W latach 2002-2003 barwy Die Lausitzer nosił Andrzej Juskowiak. Z kolei Radosław Kałużny w Cottbus grał od 2001 do 2003 roku.