stadium-image
IMAGO/Gerrit van Keulen Na zdjęciu: Stade Louis-Dugauguez
CS Sedan

CS Sedan

Inne Ligi
Rok założenia: 1919
Przydomek: Les Sangliers
Barwy: zielono-czerwone
Prezes: Marc Dubois
Trener: Olivier Saragaglia
Strona: cs-sedan.fr
Stadion: Stade Louis-Dugauguez
Pojemność: 24389
Adres: Chateau de Montvillers, 08140 Bazeilles

Sukcesy

Puchar Francji

2 razy

Zdobyty 1956, 1961

Superpuchar Francji

1 raz

Zdobyty w 1956

Newsy

Najlepsi strzelcy Blackburn Rovers w Championship

CS Sedan to klub, który w swojej historii posiada zwycięstwa w Pucharze Francji. Co więcej, CS Sedan ma za sobą też grę w europejskich pucharach. Ostatnio to nieco zapomniana drużyna, ponieważ od dłuższego czasu nie gra na poziomie Ligue 1.

CS Sedan – początki klubu

Datuje się, że klub piłkarski w mieście Sedan został założony w 1919 roku. Wówczas jego nazwa brzmiała Union Athlétique Sedan-Torcy. W latach 60. poprzedniego wieku klub z Sedan związał się z RC Paris. W kolejnym dziesięcioleciu doszło do fuzji z klubem Mouzon. Tak właśnie formowała się historią CS Sedan, który znamy dziś.

Klubowy historycy uważają, że najlepszy czas w CS Sedan to lata 50. i 60. ubiegłego wieku. To wtedy drużyna ta dwukrotnie zwyciężyła w rozgrywkach o Puchar Francji. Co więcej, w latach 60. Sedan regularnie występował na poziomie francuskiej ekstraklasy.

Pełna nazwa klubu to Club Sportif Sedan Ardennes. We Francji na piłkarzy tej drużyny mówi się Les sangliers. Klubowe barwy są czerwono-zielono-białe. Od 2000 roku Sedan gra na Stade Louis Dugauguez. Obiekt ten może pomieścić 23 tysiące widzów.

Sedan znajduje się w regionie Ardeny. Wśród kibiców dużym zainteresowaniem cieszą się lokalne derby przeciwko drużynie Stade Reims. W porównaniu do wielkich aglomeracji takich jak Paryż, Sedan jest małym miastem, które zamieszkuje około 20 tysięcy osób.

Największe sukcesy

CS Sedan co prawda nigdy nie wygrał mistrzostwa Francji, ale za to dwukrotnie zdobył krajowy puchar. Pierwszy raz sztuki tej dokonał w 1956 roku, a pięć lat później powtórzył ten wyczyn. Wówczas w finałach CS Sedan rozprawił się z AS Troyes-Savinienne i Nîmes Olympique. W tamtych czasach trenerem Les sangliers był Louis Dugauguez. To właśnie jego imieniem został nazwany stadion CS Sedan. To szkoleniowiec, który prowadził klub w latach 1948-1974.

Co więcej, poza zwycięskimi Pucharami Francji warto odnotować, że CS Sedan trzykrotnie ulegał w finałach. Było to w 1965, 1999 i 2005 roku. 

Po raz pierwszy w historii CS Sedan pojawił się we francuskiej ekstraklasie w 1955 roku. Do sezonu 1970/1971 klub ten regularnie występował w Ligue 1. Następnie spadł do 2. ligi, ale już po roku powrócił do krajowej elity. Ostatni raz CS Sedan mogliśmy oglądać na poziomie Ligue 1 w kampanii 2006/2007. Wówczas podopieczni José Pasqualettiego w 38 kolejkach odnieśli 7 zwycięstw, 14 remisów i 17 porażek. To skutkowało spadkiem do Ligue 2. W kolejnych sezonach CS Sedan nie wrócił już do pierwszoligowych zmagań.

Europejskie puchary

CS Sedan de facto czterokrotnie występował na arenie międzynarodowej. Pierwszy raz klub ten wystąpił w Pucharze Zdobywców Pucharów w sezonie 1961/1962. Wówczas przygoda podopiecznych Louisa Dugaugueza szybko się zakończyła, bo CS Sedan odpadł w kwalifikacjach przeciwko Atletico Madryt.

Kolejne dwa występy na międzynarodowej arenie miały miejsce w rozgrywkach, które dziś zostały już zapomniane. To Puchar Miast Targowych i Puchar Intertoto. Ostatni raz CS Sedan grał w Pucharze UEFA w kampanii 2001/2002. W tamtym czasie odpadł w 1. rundzie przeciwko Marila Pribram. Do dziś drużyna ta nie miała okazji, żeby zaprezentować swoje umiejętności w Lidze Mistrzów czy Lidze Europy.

Upadek

W 2007 roku CS Sedan ostatni raz wystąpił w Ligue 1. Wówczas nikt nie przypuszczał, że później klub ten wpadnie w tak duże tarapaty finansowe. Kilka lat później, bo w 2013 roku CS Sedan ogłosił upadłość. To wtedy CS Sedan został przyjęty przez inwestora, Marca Duboisa. W kolejnych latach klub wykaraskał się z niższych lig i awansował na poziom National. To oznacza bezpośrednie zaplecze dla rozgrywek Ligue 2. Od 2021 roku trenerem CS Sedan jest Olivier Saragaglia. Wcześniej szkoleniowiec ten pracował w LB Châteauroux i Grenoble Foot.