Newsy
Pogoń Grodzisk Mazowiecki – Chojniczanka Chojnice: typy, kursy, zapowiedź (07.09.2024)
Hit na remis, beniaminek blisko zmiany trenera. Podsumowanie 7. kolejki Betclic 2. ligi
Chojniczanka Chojnice – Olimpia Elbląg: typy, kursy, zapowiedź (01.09.2024)
Hutnik Kraków – Chojniczanka Chojnice: gdzie oglądać? Czy jest transmisja? (24.08.2024)
Chojniczanka Chojnice – KKS Kalisz: gdzie oglądać? Transmisja w TV i online (18.08.2024)
ŁKS II Łódź – Chojniczanka Chojnice: gdzie oglądać? Transmisja w TV i online (11.08.2024)
Chojniczanka Chojnice – Zagłębie II Lubin: gdzie oglądać? Transmisja i stream online (02.08.2024)
Chojniczanka Chojnice – Zagłębie II Lubin: typy, kursy, zapowiedź (02.08.2024)
Resovia Rzeszów – Chojniczanka Chojnice: gdzie oglądać? Czy jest transmisja? (26.07.2024)
Resovia Rzeszów – Chojniczanka Chojnice: typy, kursy, zapowiedź (26.07.2024)
Chojniczanka Chojnice – Rekord Bielsko-Biała: gdzie oglądać? Transmisja w TV i online (19.07.2024)
Chojniczanka Chojnice – Rekord Bielsko-Biała: typy, kursy, zapowiedź (19.07.2024)
Chojniczanka Chojnice – terminarz i wyniki
Najlepsi strzelcy Chojniczanki w 1 Lidze
Chojniczanka Chojnice to klub z długą tradycją, ale na mapie Polski, jak na razie, nie odznaczył się niczym znaczącym. Chojnice wciąż czekają na debiut w Ekstraklasie, a już same występy na zapleczu tych rozgrywek odbierane są jako wielki sukces. Chojniczanka na poziomie centralnym nie odnotowała takiego trofeum jak mistrzostwo kraju czy Puchar Polski. To klub ze znacznie mniejszymi ambicjami.
Chojniczanka Chojnice – początki klubu
Chojniczanka została założona w 1930 roku. To wielosekcyjny klub, bo choć wiodącą rolę odgrywa piłka nożna, to w Chojniczance znajdują się też takie aktywności jak boks, żeglarstwo, piłka ręczna, hokej czy siatkówka. Oczywiście Chojnice najbardziej znane są za sprawą piłki nożnej. Chojniczanka trzykrotnie w ostatnich latach grała na poziomie 1/4 finału Polski. Ba, występuje też na centralnym szczeblu 1. i 2. ligi.
Datuje się, że pierwszy, oficjalny sezon Chojniczanka rozegrała w 1935 roku. Wówczas rozpoczęła zmagania od klasy B, czyli najniższego szczebla rozgrywek. Po wojnie, a więc w 1946 klub z Chojnic zaczął występy w klasie A. Do 1955 roku Chojniczanka występowała na poziomie A i B klasy. Następnie awansowała do 3. ligi.
Chojniczanka nie należy i nigdy nie należała do czołowych zespołów w Polsce. Przez dekady klub ten grywał w niższych klasach rozgrywkowych. W XXI. wieku drużyna z Chojnic dała się poznać szerszej publiczności za pośrednictwem występów w 1. lidze. W sezonie 2021/2022 klub ten wrócił na zaplecze Ekstraklasy po dwóch latach obecności w 2. lidze. W Chojnicach potraktowano to jako wielkie osiągnięcie.
Pełna nazwa klubu brzmi: Miejski Klub Sportowy „Chojniczanka 1930” Spółka Akcyjna w Chojnicach. Piłkarzy tej drużyny określa się jako Chluba Grodu Tura. Barwy zespołu z Chojnic są żółto-biało-czerwone. Od 1932 roku Chojniczanka rozgrywa mecze na miejskim stadionie. To wielofunkcyjny obiekt zlokalizowany przy ulicy Mickiewicza. W chwili obecnej możesz pomieścić 3500 widzów.
W Chojniczance Chojnice pracowali trenerzy kojarzeni z boisk Ekstraklasy. O kim mowa? M.in. o Macieju Bartoszku, Krzysztofie Brede i Tomaszu Kafarskim.
Największe sukcesy
W przypadku takiego klubu jak Chojnice każdy awans do wyższej ligi odbierany jest jako sukces. Chojniczanka przez długie lata grała w lidze okręgowej lub na poziomie 4. ligi. W sezonie 2009/2010 klub ten zrobił krok do przodu, bo Chojnice awansowały na poziom 2. ligi. Od tamtej pory Chojniczanka zadomowiła się na szczeblu 2. i 1. ligi. O Ekstraklasie mogła tylko pomarzyć, choć czasami była bliska awansu. Sezon 2014/2015 i 2016/2017 klub z Chojnic zakończył na piątym miejscu w 1. lidze. Najbliżej celu Chojniczanka była w kampanii 2017/2018. Wówczas Chluba Grodu Tura zajęła trzecie miejsce na zapleczu Ekstraklasy.
Chojniczanka w ostatnich latach zasłynęła ze skutecznej gry w Pucharze Polski. Od 2015 roku klub ten aż trzykrotnie dochodził do ćwierćfinału tych rozgrywek. Co ciekawe, nigdy wcześniej w przeszłości drużyna z Chojnic nie grała na tak zaawansowanym poziomie Pucharu Polski. Jakie kluby eliminowała Chojniczanka w tych rozgrywkach? Były to takie zespoły jak Arka Gdynia, GKS Bełchatów, Termalica Nieciecza i Zagłębie Lubin.
Co ciekawe, bramkę przeciwko Chojniczance zdobył też Zbigniew Boniek w 1981 roku. Wówczas jego Widzew Łódź konfrontował się z tym klubem w 1/16 Pucharu Polski. W historii Chojnic to jeden z częściej wspomnianych meczów. Poza Bońkiem w Widzewie grali też Włodzimierz Smolarek i Władysław Żmuda. Co ciekawe, Chojniczanka w tym spotkaniu zaprezentowała się od dobrej strony, choć była znacznie niżej notowanym zespołem. Ostatecznie Widzew Łódź zwyciężył 2:1 i awansował do 1/8 finału Pucharu Polski.
Spadek i powrót
W sezonie 2012/2013 Chojniczanka Chojnice zajęła drugie miejsce w 2. lidze, co skutkowało historycznym awansem na zaplecze Ekstraklasy. Wówczas nikt nie przypuszczał, że drużyna z Chojnic na tak długi czas pozostanie w 1. lidze. Premierowy sezon na zapleczu Ekstraklasy dla Chojniczanki był wyjątkowo ciężki. Wystarczy przypomnieć, że klub był bliski spadku. Ostatecznie Chluba Grodu Tura zajęła 14. miejsce, co pozwoliło zachować ligowy byt.
W kolejnych sezonach Chojniczanka ugruntowała swoją pozycję w 1. lidze, a były też okresy, kiedy to znajdowała się w czołówce tych rozgrywek. Sezon 2019/2020 dla klubu z Chojnic okazał się wielkim niewypałem. Do klubu trafił czeski szkoleniowiec Josef Petrik, ale już w połowie rozgrywek został zwolniony z powodu słabych wyników. W konsekwencji zatrudniono Zbigniewa Smółkę, ale nie był on w stanie wpłynąć na grę Chojniczanki. To skutkowało spadkiem do 2. ligi. Tym samym klub z Chojnic opuścił 1. ligę po siedmiu latach obecności.
Chojniczanka znalazła się na dwa kolejne lata w 2. lidze. Klub liczył na szybki powrót na zaplecze Ekstraklasy już w pierwszym sezonie, ale wówczas Chojniczanka przegrała baraż o awans do 1. ligi. W 2021 roku w Chojnicach został zatrudniony Tomasz Kafarski. To szkoleniowiec, który w przeszłości pracował m.in. w klubach Ekstraklasy. Doświadczenie Kafarskiego pozytywnie wpłynęło na Chojniczankę, która w sezonie 2021/2022 ustępowała tylko Stali Rzeszów. W 34 meczach drużyna z Chojnic odniosła 23 zwycięstwa, 4 remisy i 7 porażek. Druga lokata pozwoliła na wywalczenie bezpośredniego awansu do 1. ligi. W ten oto sposób Chojniczanka powróciła do tych rozgrywek po dwóch latach nieobecności. Radość z występów na zapleczu Ekstraklasy nie trwała jednak długo, bowiem po roku musiała pogodzić się z ponowym spadkiem do 2. Ligi.