IMAGO/Gerard Pierlovisi/Panoramic Na zdjęciu: Stage Ange Casanova
Ajaccio GFC

Ajaccio GFCO

Inne Ligi
Rok założenia: 1910
Przydomek: Le gaz
Barwy: czerwono-niebieskie
Stadion: Stage Ange Casanova
Pojemność: 8000
Adres: Stade Ange Casanova, 20090 Ajaccio

Ajaccio GFCO – początki klubu

Pierwsza nazwa klubu brzmiała Jeunesse Sportive Ajaccienne. Rok 1910 uznaje się za początek Ajaccio GFCO. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w kolejnych latach dochodziło do wielu zmian w strukturach klubu. Dość powiedzieć, że w 1960 roku klub ten połączył się z Gazélec Ajaccio. To zapoczątkowało drużynę, którą do dziś możemy podziwiać na francuskich stadionach.

Nie ma co czarować – Ajaccio GFCO to znacznie mniej renomowany klub niż Paris Saint Germain, Olympique Lyon czy AS Monaco. Wcześniej wymienione kluby mają na swoim koncie mistrzowskie tytuły, a także wygrane w Pucharze Francji. Ajaccio GFCO o takich sukcesach może tylko pomarzyć. Jeśli chodzi o trofea to w gablocie Ajaccio GFCO znajdują się cztery puchary za…amatorskie mistrzostwo Francji.

Pełna nazwa klubu to Gazélec Football Club Ajaccio. We Francji klub ten określa się mianem Le Gaz i Le Bistro. Barwy zespołu są czerwono-niebieskie. To właśnie te kolory dominują na domowym trykocie. Od 1961 roku Ajaccio GFCO mecze domowe rozgrywa na Stade Ange Casanova. Obiekt ten może pomieścić 5 tysięcy widzów.

Największe sukcesy

Tak jak wspominaliśmy wcześniej. Historia klubu Ajaccio GFCO nie jest tak bogata w trofea, co PSG czy Lyon. Dla drużyny pokroju Ajaccio sukcesem są występy na szczeblu Ligue 1. A to wcale nie jest i nie było standardem dla ekip Le Gaz. Co ciekawe, dopiero w XXI. wieku kibice tej ekipy mogli cieszyć się z awansu do elity. Jak do tego doszło?

W latach 60. poprzedniego wieku Ajaccio GFCO po raz pierwszy awansowało na poziom 2. ligi francuskiej. Wcześniej klub ten grywał w regionalnych rozgrywkach. Na początku lat 90. Ajaccio GFCO jeszcze jako drugoligowy klub dotarło do ćwierćfinału Pucharu Francji. Wynik ten udało się poprawić w sezonie 2011/2012, kiedy to Le Bistro wywalczyli miejsce w półfinale Coupe de France.

Historyczny moment dla Ajaccio GFCO to awans do Ligue 1. W kampanii 2014/2015 Ajaccio GFCO wywalczyło wicemistrzostwo Ligue 2. Podopieczni Thierry’ego Laureya w 2. lidze musieli uznać tylko wyższość Troyes. W 38 meczach Ajaccio odniosło 18 zwycięstw, 11 remisów i 9 porażek. Bilans ten pozwolił na bezpośredni awans do Ligue 1.

Jako trofeum w historii Ajaccio GFCO można też odnotować mistrzostwo Korsyki, które zostało zdobyte pięć razy.

Przygoda w Ligue 1

Debiutancki sezon w Ligue 1 dla Ajaccio okazał bardzo ciężką przeprawą. Jak zwykle w takiej sytuacji beniaminek spisywany jest na pożarcie. Celem klubu było utrzymanie się we francuskiej ekstraklasie, ale sztuka ta się nie udała. Ajaccio od początku rozgrywek znajdowało się w dolnej części tabeli. Na koniec sezonu Le Gaz zajęli przedostatnie miejsce. Na dystansie 38 kolejek odnieśli 8 zwycięstw, 13 remisów i 17 porażek. To oznaczało powrót do Ligue 2. W kolejnych latach Ajaccio GFCO nie było w stanie powrócić na poziom 1. ligi francuskiej.

Po przygodzie w Ligue 1 Ajaccio GFCO znalazło się na równi pochyłej. W kampanii 2018/2019 Ligue 2 klub ten zajął miejsce, które oznaczało spadek do 3. ligi. Tam Ajaccio GFCO występuje do dziś.

Puchar Francji

W sezonie 2011/2012 Ajaccio GFCO grało na poziomie trzecioligowym. Wówczas zszokowało piłkarską Francję, ponieważ zdołało awansować do półfinału krajowego pucharu. Co więcej, w ćwierćfinale klub ten wyeliminował Montpellier, które było stałym bywalcem Ligue 1. Piękna przygoda Ajaccio GFCO w Coupe de France została zakończona na poziomie 1/2 finału. Wówczas znacznie lepszym rywalem okazał się Olympique Lyon, który zwyciężył 4:0.

Osiągnięcie z 2012 roku poprawiło najlepszy wynik Ajaccio GFCO, czyli ćwierćfinał zdobyty w 1992 roku.

Rozwiązanie klubu

W 2023 roku klub został rozwiązany.