Hertha mówi “nie”. Piątek nie otrzyma zgody

Krzysztof Piątek
Krzysztof Piątek fot. Grzegorz Wajda

Hertha Berlin postawiła sprawę jasno. Jeżeli przepisy dotyczące obowiązkowej kwarantanny nie ulegną zmianie, nie pozwoli Krzysztofowi Piątkowi na udział w meczu reprezentacji Polski z Anglią, który odbędzie się pod koniec marca na Wembley.

Problematyczna kwarantanna

Obecnie panujące w Niemczech obostrzenia zakładają przejście obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny dla osób powracających z Anglii. Z kolei wprowadzone w ubiegłym roku przez Międzynarodową Federację Piłkarską (FIFA ) przepisy pozwalają klubom na zablokowanie swoim zawodnikom wyjazdu na mecze drużyn narodowych, jeżeli wiązałoby się to z koniecznością poddania się przez nich co najmniej pięciodniowej kwarantannie.

Jest to bardzo duży problem dla reprezentacji Polski i selekcjonera Paulo Sousy, który z tego powodu może nie mieć na mecz z Anglią do swojej dyspozycji Roberta Lewandowskiego i Krzysztofa Piątka. Dyrektor sportowy Bayernu Monachium Hasan Salihamidzic już wcześniej zapowiedział, że udział Lewandowskiego w meczu z Anglią nie będzie możliwy, jeżeli przepisy nie ulegną zmianie i polski napastnik będzie musiał przejść kwarantannę.

Teraz w podobnym tonie w sprawie Krzysztofa Piątka wypowiedział się również Arne Friedrich, dyrektor sportowy Herthy Berlin. – Zabronimy naszym zawodnikom wyjazdu na mecze reprezentacji, które odbywają się w rejonach zagrożonych wirusem, ponieważ wiązałoby się to z 14-dniową kwarantanną – powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej dyrektor sportowy Herthy Arne Friedrich.

Nadzieja umiera ostatnia

Na chwilę obecną występ Lewandowskiego i Piątka w meczu z Anglią, który odbędzie się 31 marca na londyńskim Wembley, nie jest możliwy. Sytuację mogłaby jedynie zmienić pozytywna dla polskiego związku decyzja lokalnych sanepidów, które mogłyby zrobić wyjątek w kwestii kwarantanny dla obu zawodników. Przedstawiciele Polskiego Związku Piłki Nożnej pozostają w kontakcie w tej sprawie z przedstawicielami obu klubów.

Lokalne władze sanitarne zrobiły już jeden wyjątek dla występujących na co dzień w Premier League reprezentantów Niemiec. Dzięki temu w nadchodzących spotkaniach eliminacji do Mistrzostw Świata w 2022 roku będą mogli wziąć udział Ilkay Guendogan, Tim Werner, Kai Havertz, Antonio Ruediger i Bernd Leno.

Komentarze