Wielki hołd dla Pelego. Legendarny stadion dostanie nazwę na jego cześć

Pele
Pele PressFocus

Światowej sławy brazylijski stadion Maracana otrzyma nazwę ku czci Pelego. Przegłosowała to we wtorek legislatura stanu Rio de Janeiro.

Pele z królewskim wyróżnieniem

80-letni Pele, którego pełne imię i nazwisko brzmi Edson Arantes do Nascimento, wielokrotnie naznaczył swoją obecnością Maracanę. W końcu występował tam wielokrotnie w barwach reprezentacji Brazylii i Santosu. Także tam strzelił swoją tysięczną bramkę w karierze. Miało to miejsce w 1969 roku, gdy wspomniany klub grał z Vasco da Gama. We wtorek legislatura stanu Rio de Janeiro przegłosowała wniosek wedle którego słynna Maracana – niegdyś największy stadion na świecie – dostanie nową nazwę: Edson Arantes do Nascimento – Rei Pele Stadium, co można tłumaczyć jako Stadion Króla Pelego.

To godny hołd dla człowieka rozpoznawalnego na całym świecie ze względu na swoje dziedzictwo w historii brazylijskiej piłki nożnej, a także na usługi świadczone naszemu krajowi – powiedział jeden  z oficjeli odpowiedzialnych za nową nazwę stadionu.

Maracana gościła finały mistrzostw świata w 1950 oraz 2014 roku, a także mecz otwarcia Igrzysk Olimpijskich 2016. Długo nosiła nazwę ku pamięci Mario Filho, dziennikarza, który optował za zbudowaniem stadionu w latach czterdziestych.

Legislatura podkreśliła, że stadion piłkarski otrzyma nową nazwę, ale większy kompleks sportowy dookoła pozostanie taki, jak wcześniej. Większość Brazylijczyków nazywa stadion po prostu “Maracaną”, ze względu na okolicę, w jakiej jest zlokalizowany. Gubernator stanu Rio musi zgodzić się na zmianę nazwy, która nie spotkała się z powszechnym uznaniem fanów piłki nożnej. Niektórzy twierdzili, że wspomniany Filho jest bardziej godny tego zaszczytu, a inni argumentowali, że każdy nowy “patron” stadionu powinien pochodzić z Rio. Pele natomiast urodził się w stanie Minas Gerais, a większość życia spędził w Sao Paulo.

Edson Arantes do Nascimento wygrał z reprezentacją Canarinhos trzy mistrzostwa świata. W jej barwach zagrał 93 mecze, w których zdobył aż 77 bramek.

Komentarze