Czeska Fortuna Liga
Czeska Fortuna Liga

Czesi wrócą do gry 13 maja? Niewykluczone

Czeski Związek Piłki Nożnej ma plany, aby rozgrywki ligowe w dwóch najwyższych klasach rozgrywkowych zostały zakończone do 30 czerwca. Aby tak się stało najpóźniej do 1 maja czeskie zespoły muszą wrócić do treningów, z kolei w połowie maja miałyby zacząć rozgrywać mecze.

Czytaj dalej…

Z postanowieniami Czeskiej Federacji Piłkarskiej zgadzają się decydenci Czeskiej Ligi Piłkarskiej. Przypomnijmy, że rozgrywki ligowe u naszych południowych sąsiadów zostały zawieszone 12 marca, gdy rząd tego kraju ogłosił “stan wyjątkowy”, co było następstwem rozprzestrzeniania się Covid-19.

O ile ligi amatorskie w Czechach zostały już zakończone, to w kontekście lig zawodowych podjęto decyzje o ich zawieszeniu do odwołania. Tym samym wciąż są nadzieje na to, że Fortuna Liga wróci do gry. Sternicy Czeskiej Ligi Piłkarskiej chcą działać zgodnie z wytycznymi Europejskiej Unii Piłkarskiej, która dała jasny przekaz, że chce, aby ligi dokończyły swoje zmagania. W innym przypadku może odsunąć poszczególne drużyny od europejskich pucharów.

– LFA będzie w pełni szanować decyzje i zalecenia przedstawicieli rządu. Z punktu widzenia sportu priorytetem pozostaje dokładanie wszelkich starań, aby rozgrywki pierwszej i drugiej ligi były dokończone zgodnie z wcześniej ustalonym systemem gry i zakończone do 30 czerwca. Wszystko to oczywiście pod warunkiem, że pozwolą na to panujące warunki – powiedział przewodniczący Czeskiej Ligi Piłkarskiej w osobie Dusana Svobody.

Niech się dzieje, co chce, czyli wóz albo przewóz

Ze względu na wprowadzone przez czeski rząd restrykcje drużyny nie mogą przygotować się na boisku, a zawodnicy trenują indywidualnie od prawie miesiąca w warunkach domowych. Według Czeskiej Ligi Piłkarskiej zespoły muszą być w stanie wrócić do normalnych treningów od początku maja, aby zakończyć sezon przed 30 czerwca. W połowie maja miałyby natomiast zostać wznowione rozgrywki ligowe, nawet, gdyby musiało się to odbyć bez udziału publiczności.

– Jeśli chcemy zakończyć ligi do 30 czerwca, musimy zacząć grać 13 maja. Aby to zrobić, musimy dać klubom trochę czasu na przygotowanie, przeprowadzenie pełnego treningu – powiedział Svoboda w czeskiej telewizji.

Jeśli z powodu pandemii koronawirusa nie będzie możliwe dokończenie pierwszej i drugiej ligi do 30 czerwca, Komitet Ligi przygotuje propozycję przedłużenia sezonu na spotkaniu z udziałem przedstawicieli wszystkich klubów członkowskich. Niewykluczone zatem, że ligi w Czechach kontynuowałyby swoje zmagania w lipcu lub nawet w sierpniu.

Komentarze