Bezlitosny Ajax. Rekord Johana Cruyffa pobity

Erik ten Hag

Cały piłkarski świat mówił wczoraj o El Clasico, które zakończyło się wygraną Realu Madryt 3:1. Piłkarze Ajaxu postarali się jednak, aby o ich meczu również nie zapomniano. Trzeba przyznać, że im się to udało. Drużyna z Amsterdamu pokonała na wyjeździe VVV Venlo aż 13:0, czym ustanowiła rekord najwyższego zwycięstwa w historii Eredivisie.

Podrażnione ambicje

Piłkarze Ajaxu przed tym meczem mieli sobie coś do udowodnienia. W środę podejmowali na Johan Cruijff Arena aktualnego mistrza Anglii – Liverpool. Holenderski zespół pokazał się z dobrej strony, ponieważ nie przestraszył się silniejszego przeciwnika i starał się grać, jak równy z równym’’. Drużyna z Amsterdamu mimo dobrego meczu przegrała jednak 0:1, a jedynym trafieniem był samobójczy gol Nicolasa Tagliafico.

Wyjazdowe starcie z przeciętnym Venlo było doskonałą szansą, na odniesienie zwycięstwa i poprawienie morali w zespole. Nikt jednak nie spodziewał się wtedy, jaki będzie końcowy wynik.

Rewelacyjny nastolatek

Do przerwy zespół prowadzony przez Erikaa ten Haga miał przewagę we wszystkich najważniejszych statystykach. Także w liczbie zdobytych bramek (4:0). Z bardzo dobrej strony pokazał się między innymi 19-letni Lassina Traore. Zawodnik pochodzący z Burkina Faso miał po pierwszej połowie na koncie dwie zdobyte bramki. Zanotował także jedną asystę. Nie był to jednak koniec strzelania w jego wykonaniu.

Zawodnicy Venlo sami wręcz ułatwiali rywalom zadanie, ponieważ w 51. minucie obrońca Christiaan Kum otrzymał bezpośrednia czerwoną kartkę, za brutalny faul. Na rezultaty nie trzeba było długo czekać, ponieważ w odstępie jedenastu minut zespół z Amsterdamu zdobył pięć bramek i wygrywał już 9:0. W dalszej części meczu dwa gole strzelił także znany z występów w Realu Madryt, czy Schalke Klaas-Jan Huntelaar. Ostatecznie Ajax triumfował aż 13:0. Wspomniany wcześniej Traore zakończył to spotkanie z dorobkiem pięciu bramek i trzech asyst.

Rekord Johana Cruyffa pobity

Sobotnie zwycięstwo amsterdamczyków przeszło do historii, ponieważ jest ono najwyższym w historii. Poprzedni rekord również należał do Ajaxu. Ustanowiony został on w ostatniej, 34. kolejce sezonu 1971/1972. Wtedy zespół ze stolicy Holandii triumfował na własnym stadionie 12:1 w meczu z Vitesse. W zwycięskim składzie był wtedy legendarny Johan Cruyff, który zdobył cztery bramki.

Dzięki wysokiej wygranej Ajax ma imponujący bilans bramek 24:3. Amsterdamczycy są liderem tabeli z dwoma punktami przewagi nad PSV, które rozegrało jeden mecz mniej. Rywalizacja o mistrzostwo wygląda jednak pasjonująco, ponieważ dobrze spisuje się Heerenveen z Pawłem Bochniewiczem, czy Feyenoord.