Artur Skowronek

Artur Skowronek to trener młodego pokolenia, który już teraz ma spore doświadczenie na poziomie Ekstraklasy. To szkoleniowiec mający w swoim CV kilka ważnych klubów na piłkarskiej mapie Polski. Aktualnie Artur Skowronek pozostaje bez pracy.

fot. PressFocus

Artur Skowronek – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoArtur Skowronek
Data urodzenia22 maja 1982
Miejsce urodzenia Bytom
NarodowośćPolska
Aktualny klubbrak klubu

Artur Skowronek – początki kariery

To trener, który pierwsze kroki w piłce nożnej stawiał, jako czynny zawodnik. Artur Skowronek grywał w niższych ligach. Początkowo był związany z Ruchem Radzionków, a następnie występował Szombierkach Bytom, GKS Rozbark i Gwarkach Tarnowskich Górach. Nie zrobił on oszałamiającej kariery. Można przyznać, że już teraz, jako trener dokonał więcej, niż wtedy, gdy grał w piłkę.

Skowronek stosunkowo wcześniej zakończył karierę i skupił się na pracy szkoleniowca. Początkowo znalazł angaż jako trener młodzieżowych grup w Ruchu Chorzów. Następnie przeszedł do Ruchu Radzionków. Tam na początku zajmował się juniorami, a w 2011 przejął zespół seniorów. W międzyczasie otrzymał licencję UEFA Pro. To pozwoliło mu na pracę w klubach 1. ligi i Ekstraklasy.

Można powiedzieć, że Artur Skowronek szybko został rzucony na głębokie wody. Tak naprawdę zaraz po odebraniu licencji UEFA Pro objął zespół ekstraklasowy. Była to Pogoń Szczecin, która właśnie świętowała awans do najwyższej klasy rozgrywkowej.

Artur Skowronek – prowadzone drużyny

klubrozpoczęcie pracyzakończenie pracy
Ruch Radzionków5 stycznia 20115 czerwca 2012
Pogoń Szczecin1 lipca 201219 marca 2013
Polonia Bytom10 października 201327 listopada 2013
Widzew Łódź6 stycznia 201420 czerwca 2014
GKS Katowice29 października 201425 kwietnia 2015
Olimpia Grudziądz2 września 201518 listopada 2015
Wigry Suwałki8 czerwca 20177 czerwca 2018
Stal Mielec8 czerwca 201822 września 2019
Wisła Kraków14 listopada 201928 listopada 2020
Zagłębie Sosnowiec17 września 20215 grudnia 2022

Pogoń Szczecin

W Pogoni Szczecin Artur Skowronek został zatrudniony w 2012 roku. Wówczas nie był on znany szerszej publiczności. W końcu wcześniej samodzielnie pracował w Ruchu Radzionków, który występował w niższych ligach. Co ciekawe, Skowronek miał wtedy 30-lat, co oznaczało, że był jednym z najmłodszych szkoleniowców w całej historii Ekstraklasy.

Pierwsza przygoda Artura Skowronka w ekstraklasowym klubie nie trwała zbyt długo. Co prawda szkoleniowiec ten poprowadził drużynę w rundzie jesiennej, ale został zwolniony zaraz po rozpoczęciu fazy wiosennej. W marcu 2013 roku włodarze Pogoni zdecydowali się na zmianę trenera. Powodem takiej decyzji była kiepska dyspozycja drużyny na wiosnę. Wówczas w rundzie rewanżowej Szczecinianie w czterech meczach wywalczyli tylko punkt.

W kolejnych latach Artur Skowronek nie mógł na dłużej zagrzać miejsca. Co więcej, zwykle prowadził kluby, które występowały w niższych ligach. Tak było kiedy obejmował Polonię Bytom, Widzew Łódź, GKS Katowice czy Olimpię Grudziądz. Do dłuższej pracy Skowronek wrócił obejmując Wigry Suwałki. Następnie pozostał na poziomie 1. ligi, bo po jego usługi zgłosiła się Stal Mielec.

Wisła Kraków

W 2019 roku Artur Skowronek otrzymał szansę powrotu do Ekstraklasy. Po jego usługi zgłosiła się Wisła Kraków, która w tamtym czasie miała spory kryzys sportowy. Biała Gwiazda zwolniła Macieja Stolarczyka, a wybór padł na ówczesnego trenera Stali Mielec. Skowronek rozwiązał kontrakt z mieleckim klubem i pojawił się przy Reymonta. Generalnie jego przygoda z Wisłą Kraków trwała niewiele ponad rok. O ile na początku Artur Skowronek odbudował zespół Białej Gwiazdy, o tyle w nowym sezonie Wisła grała poniżej oczekiwań. Dlatego pod koniec 2020 roku włodarze klubu zdecydowali o zwolnieniu Artura Skowronka.

Zagłębie Sosnowiec

We wrześniu 2021 roku Artur Skowronek przejął pierwszoligowe Zagłębie Sosnowiec. W pierwszym sezonie pracy jego podopieczni uniknęli spadku do 2. ligi. Klub z Sosnowca zajął 15. miejsce, ale mimo tego wyniku Artur Skowronek pozostał z zespołem na nowy sezon 2022/2023. Cierpliwości władzom klubu zostało tylko do początku grudnia 2022 roku, kiedy podjęto decyzję o rozstaniu.

Artur Skowronek – aktualności