Rosja z dwuletnim zawieszeniem, nie zagra na mundialu w Katarze!

Stanisław Czerczesow
Stanisław Czerczesow fot. PressFocus

Sąd Arbitrażowy ds. Sportu podjął decyzję, aby zawiesić na dwa lata Rosję we wszystkich najważniejszych imprezach sportowych. Jest to następstwem skandalu dopingowego z udziałem rosyjskich sportowców. Taki stan rzeczy sprawia, że reprezentantów Rosji zabraknie na igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich w Tokio. Ponadto Rosja nie będzie mogła wziąć udziału w piłkarskich mistrzostwach świata w Katarze.

Sąd Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) jednocześnie zmniejszył karę nałożoną przez Światową Agencję Antydopingową na Rosję z czterech do dwóch lat. Podkreślając jednocześnie, że skrócenie okresu zawieszenia nie znaczy, że nie potępia się łamania zasad fair-play przez Rosjan. Na mocy najnowszej aktualizacji w sprawie zawieszenia będzie ono obowiązywać do 16 grudnia 2022 roku.

Kiedy Światowa Agencja Antydopingowała ogłosiła swoją decyzję w grudniu ubiegłego roku, rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew powiedział, że zakaz ten jest częścią “chronicznej antyrosyjskiej histerii”.

Sportowcy, którzy udowodnią, że nie są skażeni skandalem dopingowym, będą mogli rywalizować pod neutralną flagą. Łącznie 168 rosyjskich sportowców rywalizowało pod neutralną flagą na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018 roku w Pjongczangu.

Reprezentanci Rosji mają też zakaz startowania pod flagą Rosji w lekkoatletycznych imprezach, co obowiązuje do 2015 roku.

Komentarze