Rosja bez taryfy ulgowej ze strony UEFA. Nowe decyzje Komitetu Wykonawczego

Aleksander Ceferin
PressFocus Na zdjęciu: Aleksander Ceferin

Europejska Unia Piłkarska (UEFA) podjęła decyzję o podtrzymaniu wszystkich rosyjskich reprezentacji oraz klubów w rozgrywkach UEFA do odwołania. Podczas poniedziałkowego posiedzenia Komitet Wykonawczy podjął także szereg działań dotyczących skutków tych decyzji dla nadchodzących rozgrywek.

  • Rosyjskie reprezentacje i rosyjskie kluby nadal nie będą mogły uczestniczyć w rozgrywkach organizowanych przez UEFA
  • Decyzje o podtrzymaniu zawieszenia podjął w poniedziałek Komitet Wykonawczy
  • Rosja nie może liczyć także na organizację jednego z najbliższych finałowych turniejów mistrzostw Europy

Rosja nadal wykluczona

UEFA decyzję o zawieszeniu wszystkich rosyjskich drużyn podjęła już 28 lutego i jest oczywiście związana z brutalną napaścią Rosji na Ukrainę. W jej wyniku rosyjskie kluby biorące jeszcze udział w pucharowych rozgrywkach nie mogły przystąpić do swoich spotkań. W poniedziałek zapadła decyzja, że nie wystąpią również w europejskich pucharach w sezonie 2022/23. 

W rozgrywkach Ligi Narodów nie będzie mogła również wystąpić reprezentacja Rosji, która miała rywalizować w grupie 2 dywizji B. Na mocy decyzji UEFA zostanie przesunięta na ostatnie miejsce w grupie. Z kolei żeńska drużyna narodowa nie wystąpi w zaplanowanym na lipiec kobiecym Euro 2022.

To niejedyne istotne decyzje podjęte przez UEFA. Komitet Wykonawczy oświadczył również, że oferta złożona przez Rosyjską Federację Piłkarską na organizację Euro 2028 lub Euro 2032 została odrzucona jako nieuprawniona. UEFA powołała się w tym przypadku na regulamin turniejów finałowych, który stanowi, że “każdy oferent, zapewnia, że nie działa w sposób, który mógłby przynieść ujmę UEFA, finałowi UEFA lub turniejowi finałowemu UEFA, jakiemukolwiek innemu oferentowi, procedurze przetargowej lub europejskiej piłce nożnej”.

Komentarze