MŚ U-20: Niespodzianka goni niespodziankę, Argentyna za burtą!

Mistrzostwa Świata U-20 - Polska 2019
Na zdjęciu: Mistrzostwa Świata U-20 - Polska 2019

Młodzieżowy mundial rozgrywany na polskich boiskach nie przestaje zaskakiwać – zaledwie kilka godzin po niespodziewanym exodusie Francuzów, z turniejem pożegnała się Argentyna, która po serii jedenastek przegrała z Mali. Warto zaznaczyć, że Malijczycy do konkursu rzutów karnych doprowadzili ratując remis w doliczonym czasie drugiej połowy dogrywki!

Po dokonaniu rotacji w ostatnim grupowym spotkaniu przeciwko Korei Południowej, trener Batista wrócił do pierwszego składu – względem starcia z Portugalią, w wyjściowej jedenastce doszło do jednej zmiany, albowiem Urziego zastąpił Maroni. Na cztery korekty po porażce z Francją zdecydował się za to trener Kane – Konate, Traore, Camara i Konte zostali zastąpieni przez Diarrę, Fofanę, Drame i Diakite.

Na pierwszą wartą odnotowania sytuację trzeba było poczekać 20 minut – kapitalnym uderzeniem z rzutu wolnego popisał się Sekou Koita, ale równie fenomenalną interwencję odnotował Roffo, który zdołał sparować futbolówkę na poprzeczkę. W 29. minucie znów było groźnie pod bramką Albicelestes – piłkę z lewego skrzydła dośrodkował Diakite, a minimalnie niecelny strzał głową oddał Koita.

W końcówce do głosu zaczęli faworyzowani Argentyńczycy – w 44. minucie, po dośrodkowaniu Alvareza w bramkę nie trafił głową Gaich, a chwilę później, groźne uderzenie Maroniego zza pole karnego sparował Koita. W doliczonym czasie gry, po centrze Barco z rzutu rożnego, w bramkę nie trafił jeszcze Perez.

Kilka minut po zmianie stron, Albicelestes objęli prowadzenie, choć potrzebowali do tego sporo szczęścia – po dośrodkowaniu z lewej flanki, we własnym polu karnym nieporadnie interweniowali Kanoute i Diaby, a z prezentu skrzętnie skorzystał Gaich, który płaskim strzałem między nogami Koity umieścił futbolówkę w siatce.

Niespełna kwadrans później, piłka znalazła się w bramce po drugiej stronie boiska, ale radość Malijczyków zakończyła się bardzo szybko, albowiem Diakite znalazł się w tej sytuacji na spalonym. Chwilę później, po dośrodkowaniu Drame z prawego skrzydła, piłka wylądowała na poprzeczce.

Napór Orłów przyniósł w końcu wymierny efekt w 67. minucie – świetną centrę z rzutu rożnego posłał Koita, a z pokonaniem argentyńskiego bramkarza problemów nie miał Diaby.

Dziewięć minut przed końcem regulaminowego czasu gry, bliski zdobycia drugiej bramki był Gaich, ale piłka po strzale głową ostemplowała słupek. Chwilę później akcja przeniosła się na drugą stronę boiska, gdzie Koita najpierw łatwo poradził sobie z Perezem, po czym został jednak zatrzymany przez Roffo.

Po 90 minutach na tablicy wyników widniał rezultat 1:1, więc arbiter zarządził dogrywkę, która doskonale rozpoczęła się dla Argentyny. Już w pierwszej minucie dodatkowego czasu gry, po zagraniu Ortegi z lewego skrzydła i strzale Barco, futbolówka odbiła się od Diaby’ego i wpadła do siatki obok zdezorientowanego Koity.

W drugiej połowie dogrywki bliscy przypieczętowania awansu do najlepszej ósemki byli podopieczni trenera Batisty, ale swoich sytuacji nie wykorzystali Urzi oraz Vera.

Kiedy wydawało się już, że Argentyńczycy dowiozą skromne prowadzenie do końca dogrywki, w 121. minucie, Malijczycy zdołali doprowadzić do wyrównania i serii jedenastek. Sekou Koita wykorzystał rozluźnienie w szykach Albicelestes i szybko rozegrał rzut wolny, a Konte płaskim strzałem przedłużył marzenia Orłów o awansie do ćwierćfinału.

I marzenia te stały sie faktem po konkursie rzutów karnych, które lepiej egzekwowali Malijczycy. Jedynym zawodnikiem, który nie wykorzystał swojej jedenastki był wprowadzony pod koniec dogrywki Chancalay i to Orły zmierzą się w piątkowym ćwierćfinale z pogromcami Polaków, Włochami. Poniżej prezentujemy zapis serii jedenastek: