Euro U-21: Szalony kwadrans w Cesenie! Rumunia wyrzuca za burtę Anglię!

Mistrzostwa Europy U-21
Na zdjęciu: Mistrzostwa Europy U-21

Kibice zgromadzeni na Stadio Dino Manuzzi w Cesenie byli świadkami najbardziej intensywnego kwadransa w historii młodzieżowej piłki nożnej – choć do 75. minuty, Anglia remisowała bezbramkowo z Rumunią, to po końcowym gwizdku sędziego Ekberga, na tablicy świetlnej widniał wynik 4:2 na korzyść Rumunów! Tym samym podopieczni trenera Radoia po dwóch kolejkach mają w dorobku sześć oczek, natomiast Synowie Albionu zagrają w trzeciej kolejce tylko o honor.

Po porażce z Francją trener Boothroyd dokonał pięciu zmian w wyjściowej jedenastce – miejsca Wana-Bissaki, Fodena, Choudhury’ego, Solanke i Sessegnona zajęli Kenny, Barnes, Dowell, Calvert-Lewin oraz Mount. Rumuni wystąpili za to w identycznym zestawieniu, jak przed kilkoma dniami przeciwko Chorwacji.

Pierwszy kwadrans rywalizacji w Cesenie przyniósł kilka sytuacji i to po obu stronach boiska – w czwartej minucie gry, z uderzeniem Mana poradził sobie Henderson, a dwie minuty później, po dośrodkowaniu Maddisona, strzał Calverta-Lewina bez większych problemów wybronił Radu.

W siódmej minucie Anglicy mogli mówić o sporym szczęściu – po centrze Puscasa, słupek angielskiej bramki ostemplował bowiem Ivan. Trzy minuty później akcja przeniosła się na drugą stronę boiska, gdzie minimalnie pomylił się Maddison. W końcówce pierwszej odsłony, groźnie zza pola karnego uderzał jeszcze Mount, ale rumuński bramkarz zdołał sparować futbolówkę przed siebie.

Po zmianie stron, pierwsze sytuacje wykreowali sobie Anglicy – w 60. minucie, płaski strzał Fodena sparował Radu, a chwilę później, rumuński bramkarz sparował uderzenie Maddisona. Kwadrans przed końcem regulaminowego czasu gry, to jednak Rumuni objęli prowadzenie – Kenny sfaulował w polu karnym Comana, a jedenastkę na gola zamienił Puscas.

Podopieczni trenera Radoia z prowadzenia cieszyli się jednak przez zaledwie trzy minuty – w 79. minucie, z lewego skrzydła do środka ściął Gray, który idealnie przymierzył prawą nogą w kierunku dalszego słupka z linii pola karnego, pozostawiając Radu bez najmniejszych szans na skuteczną interwencję.

W kolejnych minutach Synowie Albionu rzucili się w pogoń za zwycięskim golem – na przestrzeni kilkudziesięciu sekund, dwukrotnie po dośrodkowaniach Maddisona z rzutu rożnego groźnie główkował Calvert-Lewin, ale za pierwszym razem świetnie interweniował Radu, a w drugiej sytuacji posłał futbolówkę nad poprzeczką.

Co nie udało się Anglikom, powiodło się Rumunom po drugiej stronie boiska – z fatalnego błędu Tomoriego skrzętnie skorzystał Hagi, który najpierw minął obrońcę, po czym płaskim strzałem z 16 metrów pokonał Hendersona.

Podopieczni trenera Radoia znów jednak nie potrafili zachować pełnej koncentracji i po zaledwie dwóch minutach stracili prowadzenie – górną piłkę w pole karne zagrał Foden, a precyzyjnym uderzeniem do wyrównania doprowadził Abraham.

Nie był to jednak koniec emocji na Stadio Dino Manuzzi w Cesenie, albowiem kilkadziesiąt sekund po trafieniu Abrahama… piłka znalazła się w siatce Anglików! Na uderzenie z dystansu zdecydował się Coman, a katastrofalny błąd popełnił interweniujący na linii bramkowej Henderson.

Podopieczni trenera Boothroyda nie zamierzali jednak składać broni i rzucili się do rozpaczliwych ataków – dwukrotnie przed szansą w końcówce stanął Abraham, którego pierwszy strzał wybronił Radu, a drugie uderzenie wylądowało na poprzeczce.

W doliczonym czasie gry, to jednak Rumunia postawiła stempel na wygranej – w 93. minucie, piłkę przed polem karnym zgarnął Coman, który fenomenalnym strzałem z powietrza ustalił wynik spotkania na 2:4. Po dwóch kolejkach Rumunia ma w dorobku sześć punktów i w ostatniej kolejce zmierzy się z Francją o pierwsze miejsce w grupie C (Francuzi grają dziś jeszcze z Chorwacją).

Anglia – Rumunia 2:4 (0:0)

0:1 Puscas (k.) 76′