Euro U-21: Pewne zwycięstwo obrońców tytułu

Stefan Kuntz

Bez większych problemów Euro U-21 we Włoszech od zwycięstwa rozpoczęli broniący tytułu reprezentanci Niemiec, którzy na Dacia Arena w Udine ograli Danię 3:1 (1:0). Bramki dla Die Mannschaft zdobyli Richter (dwie) i Waldschimdt, a po drugiej stronie na listę strzelców wpisał się Skov.

Choć w pierwszych fragmentach spotkania Duńczycy starali się stawiać faworyzowanym Niemcom ciężkie warunki, to w 28. minucie prowadzenie objęli podopieczni trenera Kuntza – po wymianie piłki w polu karnym, płaskim strzałem Iversena pokonał Richter. W końcówce pierwszej połowy okazję miał jeszcze Waldschmidt, ale tym razem górą okazał się duński bramkarz.

Trzy minuty po zmianie stron, po raz pierwszy interweniować musiał Nubel, który zdołał sparować próbę Skova. W 52. minucie, zrobiło się za to 2:0 – fatalny błąd popełnił Mads Pedersen, który za słabo wycofał futbolówkę w kierunku własnego bramkarza, z czego skrzętnie skorzystał Richter, który przełożył jednego z obrońców i posłał futbolówkę do siatki obok próbującego interweniować Iversena.

Kolejne minuty przyniosły kolejne sytuacje pod duńską bramką – w 63. minucie, groźny strzał Oztunaliego sparował do boku Iversena, a dobijający Richter nie zmieścił futbolówki w świetle bramki. Dwie minuty później, Niemcy dołożyli trzeciego gola – szybką kontrę Die Mannschaft po dograniu Richtera, z zimną krwią wykończył Waldschmidt.

W 73. minucie, Duńczycy wrócili do żywych – po zagraniu Kristensena futbolówka trafiła w rękę Baumgartla, co nie uszło uwadze sędziego z Izraela. Do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł Skov, który precyzyjnym uderzeniem, nie dał szans Nubelowi na skuteczną interwencję.

Kiedy następne mecze?

Druga kolejka w grupie B rozegrana zostanie w czwartek – Duńczycy zmierzą się z Austriakami, natomiast reprezentacja Niemiec podejmie Serbię. Jutro rozpocznie się rywalizacja w grupie C – najpierw Rumunia zmierzy się z Chorwacją, a wieczorem czeka nas hitowy pojedynek Anglii z Francją.

Niemcy – Dania 3:1 (1:0)

1:0 Richter 28′
2:0 Richter 52′
3:0 Waldschmidt 65′
3:1 Skov (k.) 73′

Maier, Henrichs – Ingvartsen, Jensen

Niemcy: Nubel – Henrichs, Baumgartl, Tah, Klostermann – Eggestein, Maier (46′ Neuhaus), Oztunali – Dahoud (80′ Serdar) – Richter (70′ Amiri), Waldschmidt

Austria: Iversen – Mini, Rasmussen, Nelsson, Kristensen – Andersen (70′ Abildgaard), Billing (80′ Duelund), Jensen – Skov, Ingvartsen, Bruun Larsen (81′ Wind)

Sędzia: Orel Grinfeld (Izrael)