Matteo
Darmian

Matteo Darmian to włoski piłkarz występujący na pozycji prawego obrońcy. Od 2021 roku zawodnik Interu Mediolan. Mistrz Serie A, triumfator Pucharu Włoch (dwukrotnie), Superpucharu Włoch (dwukrotnie), Ligi Europy, Pucharu Anglii i Pucharu Ligi Angielskiej. Reprezentant kraju.

Czytaj dalej…

36
IMAGO/Marco Canoniero
Imię i nazwisko Matteo Darmian
Data urodzenia 1989-12-02
Miejsce urodzenia Legnano
Narodowość Włochy
Aktualny klub Inter Mediolan
Pozycja prawy obrońca
Waga 70 kg
Wzrost 183 cm

Matteo Darmian – kariera

Matteo Darmian to wychowanek szkółki AC Milan. W seniorskiej drużynie zadebiutował już w wieku 16 lat. Widać było, że Rossoneri pokładają w prawym obrońcy wielkie nadzieje. Sezon 2009/2010 spędził w Padovie, gdzie nie rozwinął się jednak, tak, jak zakładano. Za niewiele ponad milion euro trafił do US Palermo. Stamtąd trafił na krótko do Torino, zanim Granata postanowiła wykupić go za dwa miliony euro. To był świetny ruch. Przez trzy kolejne lata Darmian udowadniał swoje umiejętności na poziomie Serie A, czym zainteresował Manchester United. Latem 2015 roku Anglicy zapłacili za niego 18 milionów euro. Czteroletni pobyt na Old Trafford był pod względem indywidualnym trudny dla Włocha, ale w jego trakcie sięgnął po Ligę Europy, Puchar Anglii, Puchar Ligi Angielskiej i Tarczę Wspólnoty. Latem 2019 roku przeniósł się do Parmy za zaledwie 2,5 milionów euro. Gdy wydawało się, że jego kariera w topowych klubach się zakończyła, latem 2020 roku wypożyczył go Inter Mediolan. Tam stał się istotnym elementem składu, który zgarnął dwa Puchary i dwa Superpuchary Włoch, a także klejnot w koronie – mistrzostwo w kampanii 2020/2021. Po sezonie Nerazzurri wykupili wychowanka odwiecznego rywala za nieco ponad trzy miliony euro.

Darmian zadebiutował w reprezentacji Włoch w 2014 roku. Choć przez długie lata nie mógł liczyć na powołania, w 2023 roku wrócił do łask. Wziął udział w Mistrzostwach Świata w Brazylii, a także w Euro 2016.

Matteo Darmian – aktualności