Mundial nie dla Marciniaka? Kłopoty polskiego arbitra

Szymon Marciniak
Pressfocus Na zdjęciu: Szymon Marciniak

Szymon Marciniak może nie pojechać na Mistrzostwa Świata 2022. Powodem jest skarga, którą na Polaka chcą złożyć Katarczycy po turnieju Arab Cup.

• Nie milkną echa po turnieju Arab Cup
  • Katarczycy zarzucają Szymonowi Marciniakowi nieuczciwe sędziowanie meczu z Algierią
  • Na Polaka może zostać wniesiona oficjalna skarga

Marciniak ominie kolejny międzynarodowy turniej?

Szymon Marciniak to postać doskonale znana w świecie futbolu. Polak od wielu lat jest bowiem międzynarodowym arbitrem. Sędzia z Płocka był rozjemcą bardzo prestiżowych spotkań. Sędziował między innymi Superpuchar Europy (2018) między Realem i Atletico Madryt. Jako arbiter główny pracował także na Euro 2016 i mistrzostwach świata w 2018 roku.

Z powodu kłopotów zdrowotnych, Marciniak nie sędziował na tegorocznym Euro. Wszystko jest już jednak dobrze i Polak jest kandydatem do bycia arbitrem na przyszłorocznym mundialu w Katarze. 40-latek jakiś czas temu poleciał do tego kraju, aby prowadzić Arab Cup.

15 grudnia Marciniak był rozjemcą półfinałowego meczu Katar kontra Algieria. To właśnie ona wygrywała 1:0 po golu strzelonym w 59. minucie. Aktualny triumfator Pucharu Narodów Afryki nie utrzymał jednak korzystnego wyniku. Katarczycy do remisu doprowadzili w 97. minucie, gdyż Polak doliczył dziewięć minut do podstawowego czasu gry.

Bramka na 1:1 została uznana po konsultacji z wozem VAR. Z tego powodu spotkanie jeszcze bardziej się przedłużyło, a Marciniak doliczył kolejne dziesięć minut. Łącznie uzbierało się ich aż 19. Katarczycy mają o to ogromne pretensje do Polaka, ponieważ ostatecznie przegrali 1:2 po golu z rzutu karnego, który padł w 107. minucie.

Portal prsport.net informuje, że Marciniak może mieć spore kłopoty. Katarczycy chcą bowiem wznieść skargę na Polaka za znaczne przedłużenie spotkania półfinałowego oraz to, że 40-latek nie powtórzył rzutu karnego, gdy Algierczycy wbiegli w pole karne. Oskarżenie Marciniaka o nieuczciwe sędziowanie może oznaczać dla niego brak znalezienia się w gronie arbitrów wyznaczonych do sędziowania spotkań podczas przyszłorocznego mundialu, który zorganizuje właśnie Katar.