El. MŚ: Derby Beneluksu dla Oranje

Memphis Depay

W jednym ze spotkań czwartej kolejki eliminacji do Mistrzostw Świata 2018 w Rosji, Holandia pokonała w grupia A reprezentację Luksemburgu 3:1 (1:1). Zwycięstwo nie przyszło jednak łatwo podopiecznym trenera Blinda, albowiem do przerwy po bramkach Robbena i Chanota był remis. Komplet punktów zapewniły jednak gościom dwa trafienia rezerwowego Depay’a.

Pierwszą groźną sytuację Holendrzy stworzyli sobie w dziesiątej minucie gry. Ramselaar wyłożył w polu karnym futbolówkę Robbenowi, ale uderzenie z woleja piłkarza Bayernu zdołał sparować do boku Schon, a dobitka Klaassena została zablokowana przez obrońców.

Dwie minuty później znów do interwencji zmuszony został Schon, który tym razem odbił uderzenie Wijnalduma. Gospodarze odpowiedzieli w 15. minucie, ale próba Bensiego została zablokowana przez defensywę Oranje. Niespełna kwadrans później na strzał z dystansu zdecydował się  Turpel, ale piłka wylądowała pewnie w rękawicach Stekelenburga.

W 32. minucie podopieczni trenera Blinda mieli doskonałą sytuację na objęcie prowadzenia – Robben zagrał w pole karne do Klaassena, którego pierwsze uderzenie podbił nogą Schon, a dobitka głową powędrowała nad bramką.

Cztery minuty później role się odwróciły – Klaassen zagrał do Robbena, a ten strzałem lewą nogą pokonał Schona, otwierając tym samym wynik spotkania. Minutę przed przerwą, gospodarze niespodziewanie doprowadzili do wyrównania – Brenet sfaulował w polu karnym Da Motę, a gola z jedenastu metrów zdobył Chanot.

Druga połowa mogła doskonale rozpocząć się dla gości, ale w 47. minucie Klaassen trafił głową prosto w Schona. W 59. minucie Oranje wrócili jednak na prowadzenie – świetną centrę z lewego skrzydła posłał Blind, a atomowym uderzeniem głową bramkarza Luksemburgu pokonał Depay.

Sześć minut później, skrzydłowy Manchesteru United ponownie znalazł się w dogodnej sytuacji do zdobycia gola, ale tym razem posłał piłkę nad poprzeczką. W  68. minucie obrońcom urwał się Ramselaar, jednak Schon ofiarnie rzucając się rywalowi pod nogi, wygarnął futbolówkę.

W 77. minucie Schona sprawdził Berghuisa, ale bramkarz gospodarzy zdołał przenieść futbolówkę nad poprzeczkę po strzale zawodnika Feyennordu. Sześć minut przed końcem Pomarańczowi przypieczętowali zdobycie kompletu punktów – swojego drugiego gola zdobył Memphis Depay, który idealnie przymierzył z 23 metrów z rzutu wolnego.

Po czterech kolejkach Holandia zajmuje drugie miejsce z trzema punktami straty do liderującej Francji, natomiast Luksemburg zamyka tabelę z jednym oczkiem na koncie. W marcu Holandia zagra na wyjeździe z Bułgarią, natomiast Luksemburg podejmie u siebie Francję.

Luksemburg – Holandia 1:3 (0:1)
0:1 Robben 36′
1:1 Chanot (k.) 44′