- Polska pozna dziś rywali w walce o finały mistrzostw świata 2026. Zasady były zmieniane kilka razy, ale dziś po po południu wszystko będzie już jasne
- Zurych przygotowuje się do świąt, miasto nie żyje tylko piłką, ale elementy futbolowe też są widoczne gołym okiem
- Muzeum FIFA to miejsce, które każdy kibic futbolu musi odwiedzić. Nie brakuje tu polskich akcentów, a królują Boniek i Lewandowski
Bez pompy, ale znakomitości dotarły
Reprezentacja Polski pozna dziś rywali w walce o finały mistrzostw świata. Choć losowanie w Zurychu nie jest organizowane z wielką pompą, to i tak dotarli tu najważniejsi ludzie ze świata piłki. Miasto przygotowuje się do świąt, ale ci, którzy chcą, znajdą w nim piłkarskie elementy.
Takim miejscem jest bez wątpienia muzeum FIFA w centrum miasta. Można w nim zobaczyć najważniejsze momenty w historii futbolu, a wiadomo przecież, że pisała je również Polska. Nie dziwią więc polskie wątki w tym miejscu, które zaczynają się już od… szafek, gdzie można zostawić ubrania przed rozpoczęciem zwiedzania.
Można wybrać… szafkę z Bońkiem
Każda szafka ma nazwisko znanego piłkarza, można więc spotkać tam znakomitości z wszystkich zakątków świata. Polskę reprezentują Zbigniew Boniek, Włodzimierz Lubański, Grzegorz Lato i Ernest Wilimowski. “Zibi” jest zresztą obecny w kilku miejscach. Stanowi bardzo istotną część tej mini wystawy, która jest poświęcona mistrzostwom świata w 1982 roku. Specjalna “mozaika” pokazuje zresztą nie tylko Bońka, ale i słynny transparent “Solidarności”, który zaprezentowano w trakcie jednego z meczów.
Lewandowski tuż obok Ronaldo
Ale żeby nie żyć tylko przeszłością, można wjechać na pierwsze piętro, gdzie jest specjalny kącik poświęcony Robertowi Lewandowskiemu. Polak dwa razy wygrał nagrodę FIFA The Best dla najlepszego piłkarza świata i światowa centrala piłkarska godnie to odnotowała. Można tu zobaczyć koszulkę reprezentanta Polski, ale też przypomnieć sobie wszystkie kluby, które reprezentował. Polak jest w bardzo godnym towarzystwie, bo tuż obok Cristiano Ronaldo.
Specjalne “pinezki” za wizytę w muzeum
Jednym z najważniejszych, a moze i najwazniejszym eksponatem w tym miejscu jest oryginalny puchar świata, nagroda za wygranie mundialu. W muzeum uhonorowane są wszystkie drużyny, które zdobyły to trofeum. I jeszcze ciekawostka: w specjalnych miejscach wiszą składy zwycięskich drużyn. A ci piłkarze, którzy odwiedzą muzeum, mają wielki przywilej: specjalnie dla nich puchar świata jest wyciągany z gabloty, aby mogli go wznieść po raz drugi. Ten gest jest też odnotowany symbolicznie, przypięciem dwóch pinezek przy nazwisku piłkarza na liście zwycięzców. Czyje nazwiska pojawią się w tym miejscu za dwa lata?
Komentarze