Ligue 1 poza top 5 europejskich lig! Zmiana w rankingu UEFA

Adel Taarabt i Mario Goetze w meczu Benfiki z PSV
Obserwuj nas w
PressFocus Na zdjęciu: Adel Taarabt i Mario Goetze w meczu Benfiki z PSV

Ligue 1 nie jest już piątą najlepszą ligą według rankingu UEFA. Francuską ekstraklasę wyprzedziła portugalska Primeira Ligę po wtorkowym remisie Benfiki z PSV Eindhoven w eliminacjach do Ligi Mistrzów.

  • Od dłuższego czasu funkcjonowało określenie top 5 europejskich lig, w którym znajdowały się rozgrywki angielskie, hiszpańskie, włoskie, niemieckie i francuskie
  • Po wtorkowym remisie Benfiki z PSV Eindhoven (0:0), liga portugalska wyprzedziła jednak Ligue 1 w rankingu UEFA

Liga portugalska wyprzedziła Ligue 1 w rankingu UEFA!

Stało się to, na co zanosiło się od dłuższego czasu. Grono top 5 najsilniejszych lig jest najbardziej ekskluzywnym, a pozycja w rankingu UEFA uzależnia też liczbę miejsc dla klubów danej ligi w europejskich pucharach. Dotychczas pięcioma najsilniejszymi rozgrywkami były Premier League, La Liga, Bundesliga, Serie A oraz Ligue 1.

Wtorkowy remis pomiędzy Benfiką a PSV Eindhoven (0:0) w ramach eliminacji do Ligi Mistrzów sprawił jednak, że portugalska Primeira Liga wyprzedziła francuską ekstraklasę, stając się tym samym piątą najsilniejszą ligą na kontynencie.

W rankingu brane pod uwagę są zarówno bieżące eliminacje, jak i wyniki reprezentantów swoich krajów w europejskich pucharach w trakcie ostatnich czterech sezonów. Niekwestionowanym liderem pozostaje Premier League z 87 926 punktami. Za plecami Anglików znajduje się La Liga z dorobkiem 80 750 punktów. Znacznie mniej, bo 63 616 punktów uzbierała włoska Serie A, którą goni Bundesliga (61 427). Dzięki wtorkowemu rezultatowi portugalska liga ma na koncie 44 216 punkty, zaś Ligue 1 43 498.

Polska PKO BP Ekstraklasa znajduje się dopiero na 28. miejscu.

Komentarze