Kolejny finał europejskich rozgrywek w Polsce? PZPN z rządem zaczął działać w sprawie

Cezary Kulesza
PressFocus Na zdjęciu: Cezary Kulesza

PZPN wraz z pomocą Ministerstwa Sportu i Turystyki planuje zorganizować w Polsce kolejny finał europejskich pucharów. Tym razem chodzi o decydujące starcie w Lidze Konferencji w roku 2024 lub 2025.

  • PZPN planuje zorganizować we Wrocławiu finał Ligi Konferencji
  • Dotychczas w Polsce odbyły się dwa finały Ligi Europy
  • Decyzję poznamy w maju

Wrocław może zostać gospodarzem finału Ligi Konferencji Europy

Jak dotąd Polska gościła dwa europejskie finały. W 2015 roku o puchar Ligi Europy Sevilla walczyła z Dnipro Dniepropetrowsk (3:2) na PGE Narodowym w Warszawie. Sześć lat później w Gdańsku w finale tych samych rozgrywek Villarreal rywalizował z Manchesterem United, a spotkanie skończyło się na korzyść Hiszpanów, którzy wygrali rozgrywki po serii rzutów karnych.

Teraz możemy być świadkami trzeciego finału na polskiej ziemi. PZPN wraz z pomocą Ministerstwa Sportu i Turystyki chce zorganizować w 2024 lub 2025 roku finał Ligi Konferencji. Mecz miałby się odbyć we Wrocławiu na Tarczyński Arena, gdzie na co dzień swoje mecze rozgrywa Śląsk. Obiekt może pomieścić ponad 40 tysięcy widzów.

– Projektowane rozwiązania wynikają z wystąpienia skierowanego do Ministra Sportu i Turystki przez Polski Związek Piłki Nożnej w sprawie deklaracji i gwarancji rządowych niezbędnych przy aplikacji o prawa do organizacji Meczu Finałowego Ligi Konferencji Europy UEFA w 2024 albo w 2025 roku – czytamy na stronie gov.pl

Rozgrywki Ligi Konferencji Europy zainaugurowały w sezonie 2021/22, a ich pierwszym triumfatorem został zespół AS Romy, który w finale pokonał Feyenoord Rotterdam 1:0. W obecnym sezonie polską piłkę w tych rozgrywkach reprezentuje już tylko Lech Poznań, który w lutym zmierzy się w dwumeczu z Bodo/Glimt.

Zobacz również: Sebastian Mila: kadra powinna zostać przebudowana, potrzebna jest pewna rewolucja

Komentarze