Polska postara się o organizację kobiecego EURO 2025

Reprezentantki Polski i Litwy w trakcie meczu towarzyskiego
Pressfocus Na zdjęciu: Reprezentantki Polski i Litwy w trakcie meczu towarzyskiego

Polska zgłosiła swoją kandydaturę do organizacji EURO 2025. Decyzja Komitetu Wykonawczego UEFA o wyborze gospodarza zapadnie w grudniu 2022 roku. Organizacja tak wielkiej i prestiżowej imprezy sportowej może przynieść Polsce wiele korzyści.

  • Kobiecy futbol w Polsce wciąż nie jest zbyt popularny
  • Tendencję tę zamierza zmienić PZPN, który zgłosił kandydaturę Polski do organizacji EURO 2025
  • Decyzja w tej sprawie zapadnie pod koniec roku

Kobieca piłka coraz popularniejsza na świecie

Podczas poniedziałkowej gali PKO BP Ekstraklasy Polski Związek Piłki Nożnej poinformował, że zamierza ubiegać się o organizację kobiecego Euro 2025. Polska gościłaby 16 najlepszych drużyn Starego Kontynentu. W ramach turnieju rozegranych zostałoby łącznie 31 meczów. 

Niewykluczone, że naszemu krajowi przypadnie organizacja kolejnej wielkiej imprezy sportowej. W 2012 roku Polska razem z Ukrainą były gospodarzami Euro 2012, który przeszedł do historii za sprawą wysokiej jakości jej organizacji. W 2017 odbyły się mistrzostwa Europy U21, a w 2019 mistrzostwa świata U20. Kontrkandydatami PZPN w ubieganiu się o miano gospodarza turnieju finałowego są: Francja, Szwajcaria z Liechtensteinem, Ukraina, a także zbiorcza kandydatura Szwecji, Danii, Norwegii i Finlandii.

Celem PZPN jest spopularyzowanie kobiecego futbolu w kraju. Zdaniem działaczy, może to przekonać fanów męskiej piłki nożnej do zainteresowania się jego kobiecą odmianą.

“Jesteśmy przekonani, że mistrzostwa Europy w Polsce w 2025 roku będą obfitowały we wszelkiego typu rekordy. Wypełnione stadiony, miliony widzów przed telewizorami, rzesze młodych kibiców zaangażowanych cyfrowo – to wszystko pozytywnie wpłynie na komercyjny sukces imprezy oraz wizerunek futbolu kobiecego w Polsce oraz w Europie. Organizacja takiego wydarzenia będzie dla federacji i naszych partnerów priorytetem i wielką nobilitacją” – możemy przeczytać na stronie PZPN.

Aktualnymi mistrzyniami Europy są Holenderki. Decyzja o wyborze organizatora zostanie podjęta pod koniec bieżącego roku.

Komentarze