UEFA wycofała się z kontrowersyjnego pomysłu

Aleksander Ceferin
fot. PressFocus Na zdjęciu: Aleksander Ceferin

W ostatnich miesiącach FIFA i UEFA starają się upchnąć w piłkarskim terminarzu możliwie jak najwięcej meczów. Z tego względu na Mistrzostwach Świata w 2026 roku ma wystąpić aż 48 drużyn. Jak przekazali dziennikarze The Times UEFA porzuciła już pomysł poszerzenia składu uczestników Euro.

  • UEFA planowała drogą mundialu poszerzyć grono zespołów biorących udział w finałach Euro 2024
  • Przeciwni takiemu pomysłowi byli trenerzy i większość piłkarzy
  • Dziennikarze The Times przekazali, że UEFA wycofała się z kontrowersyjnego pomysłu

UEFA ugięła się pod naporem negatywnych komentarzy

UEFA i FFIFA chcąc generować jeszcze większe zyski w ostatnich latach nieustannie niemal wychodzi z inicjatywą utworzenia kolejnych turniejów, czy rozgrywek. Stara się również poszerzać grono zespołów biorących udział w najbardziej prestiżowych turniejach piłkarskich, jak chociażby Mistrzostwa Świata, czy Euro. Z tego też względu ustalono już, że w 2026 roku na mundialu w Niemczech zagra aż 48, a nie jak do tej pory, 32 drużyny. 

W opozycji do tego stoją trenerzy i piłkarze, którzy z powodu przeładowania terminarza coraz częściej łapią kontuzje. Jednymi z największych orędowników przeciwko zmianom wprowadzonym przez organizacje są Juergen Klopp i Pep Guardiola. Obaj szkoleniowcy wskazują na problem zbyt dużego nagromadzenia meczów, co z kolei wpływa negatywnie na zdrowie piłkarzy. 

Dziennikarze The Times przekazali w piątek, że UEFA zreflektowała się już w kwestii organizacji Euro i obecnie nie rozważa już poszerzania liczby uczestników turnieju. Pojawiają się natomiast głosy, że dla prestiżu i jakości Mistrzostw Europy warto byłoby rozważyć ograniczenie liczby uczestników. Obecnie w trakcie Euro rywalizują 24 najlepsze drużyny ze Starego Kontynentu.

Przeczytaj też: Jan Bednarek ostrzega po porażce. “Na mundialu będziemy grać tylko z takimi drużynami”

Komentarze