FIFA zmieniła format Klubowych Mistrzostw Świata

FIFA zatwierdziła plany rozszerzenia Klubowych Mistrzostw Świata w 2025 roku, w których już teraz udział zapewniła sobie Chelsea i Real Madryt wygrywając poprzednie edycje Ligi Mistrzów.

Real Madryt
PressFocus Na zdjęciu: Real Madryt
  • FIFA potwierdziła nowy format Klubowych Mistrzostw Świata
  • W turnieju w 2025 roku udział mają wziąć 32 zespoły
  • W tym znajdzie się aż 12 drużyn z Europy

Klubowe Mistrzostwa Świata w nowej odsłonie

Obecny format turnieju obejmuje siedem drużyn walczących o tytuł, ale prezydent FIFA Gianni Infantino ujawnił w grudniu plany rozszerzonego turnieju z 32 drużynami od czerwca 2025 roku. Teraz zostały one oficjalnie potwierdzone.

Jako dwaj ostatni zwycięzcy Ligi Mistrzów, Chelsea i Real Madryt otrzymają zagwarantowane miejsce w turnieju, a dwa kolejne miejsca zostaną przyznane zwycięzcom tego turnieju z 2023 i 2024 roku.

Turniej ma być rozegrany latem. Wśród 32 zespołów biorących w nim udział, aż 12 ma być z Europy, 6 z Ameryki Południowej, po 4 z Azji, Afryki oraz strefy Concacaf (Ameryka Północna i Środkowa). Ponadto jeden zespół ma być z Oceanii, a jeden wytypowany przez gospodarzy turnieju.

Od 2016 roku Infantino starał się rozszerzyć Klubowe Mistrzostwa Świata. FIFA pierwotnie planowała wprowadzenie 24-drużynowego turnieju w 2021 roku, zanim pandemia COVID-19 pokrzyżowała przewidywaną inauguracyjną edycję w Chinach.

Zobacz również: FIFA bliska zaakceptowania nowego formatu MŚ. 104 mecze na mundialu!

Komentarze