The Football Association

The Football Association to związek piłkarski działający na terenie Anglii. Najstarsza tego typu organizacja na świecie, powstała w 1863 roku. Od 2006 roku funkcję prezydenta związku pełni William, książę Walii.

The Football Association – podstawowe informacje

Pełna nazwaThe Football Association
Skrócona nazwaThe FA
Data założenia26 października 1863 roku
SiedzibaLondyn
PrezydentWilliam, książę Walli

The Football Association – nadzór angielskiej piłki nożnej

The Football Association to najstarszy związek piłkarski na świecie. Powstał już w 1863 roku, a pierwszym prezydentem został Artur Pember. To stanowisko niemal od zarania dziejów piastuje jednak członek Izby Lordów i/lub rodziny królewskiej. Obecnie, od 2006 roku, funkcję tę pełni William, książę Walii.

The FA jest odpowiedzialne za organizację najstarszego krajowego pucharu na świecie, czyli Pucharu Anglii, ale też Pucharu FA czy Tarczy Wspólnoty. Trzyma też pieczę nad reprezentacją narodową.

Angielski związek dołączył do FIFA już w 1905 roku, ale później, w wyniku decyzji politycznych po obu wojnach światowych, fragmentami odłączał się od światowej federacji. Od 1946 roku związek ten trwa już nieprzerwanie. W 1966 roku Anglia zorganizowała swoje pierwsze – i jak dotąd jedyne – mistrzostwa świata, zwieńczone zdobyciem Pucharu Świata przez gospodarzy.