Andrzej Pokrywka o sprawie Salamona. “Iluzją byłoby przypuszczać, że próbka B da inny wynik”

W środowym programie "Poznań vs Warszawa" na kanale "Meczyki.pl" pojawił się gość specjalny - Andrzej Pokrywka. Koordynator PZPN ds. antydopingowych odniósł się do wykrytego dopingu u Bartosza Salamona.

Bartosz Salamon
PressFocus Na zdjęciu: Bartosz Salamon
  • Gość specjalny na kanale “Meczyki.pl”
  • Andrzej Pokrywka odniósł się do sprawy Bartosza Salamona
  • U piłkarza Lecha Poznań został wykryty doping

Wykryto doping w organizmie piłkarza Lecha Poznań

W programie “Poznań vs Warszawa” na Youtubowym kanale “Meczyków” pojawił się gość specjalny – Andrzej Pokrywka, koordynator PZPN ds. antydopingowych. Specjalista wypowiedział się o ostatnim przypadku Bartosza Salamona. U zawodnika Lecha Poznań został wykryty w organizmie doping.

Iluzją byłoby przypuszczać, że próbka B da inny wynik. Takie przypadki w historii się zdarzały, ale na tysiące badań były one jednostkowe. Trudno byłoby pokładać nadzieje, że wydarzy się coś innego – mówił Andrzej Pokrywka.

Zawodnik jest w trudnej sytuacji. Przepisy są drastyczne. Chlortalidon to nie jest popularny środek i sama substancja w próbce moczu jest dużym zaskoczeniem – stwierdził koordynator PZPN ds. antydopingowych.

Dlaczego UEFA nie zawiesiła teraz Salamona? Nie znam algorytmu postępowania, ale być może jest coś na rzeczy i nie ma przesłanek, które wskazują na winę zawodnika. Wiemy, że w innych przypadkach były zawieszenia, jak np. Mamadou Sakho, który nie zagrał w finale Ligi Europy. A później UEFA go uniewinniła – być może to sprawiło, że teraz postępuje inaczej – podsumował.

W organizmie Bartosza Salamona wykryto obecność chlortanlidonu. Substancję wykorzystuje się do leczenia nadciśnienia. Zawodnikowi mogą grozić poważne konsekwencje. Lech Poznań wydał oświadczenie, w którym zapewnia, że zawodnik nie przyjmował żadnych leków i suplementów diety bez zgody i konsultacji sztabu medycznego. Na dalsze informacje o sprawie reprezentanta Polski trzeba będzie jeszcze poczekać.

Sprawdź także: PZPN odniósł się do sytuacji Bartosza Salamona

Komentarze