Carlos Queiroz
Carlos Queiroz fot. Vladimir Pesnya / Sputnik/ Hepta / Sport Pict

Startuje Puchar Azji!

Choć poziomem i renomą odbiegać może od Mistrzostw Europy, Copa America, czy nawet Pucharu Narodów Afryki, to z pewnością Puchar Azji ma swoich sympatyków i fanów również poza granicami krajów uczestniczących w tych rozgrywkach. Przez najbliższy miesiąc, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich o tytuł najlepszej drużyny Azji powalczą, po raz pierwszy w historii, 24 reprezentacje.

Czytaj dalej…

Puchar Azji rozgrywany w Zjednoczonych Emiratach Arabskich będzie pierwszym z wielu kontynentalnych (i nie tylko) turniejów 2019 roku – w okresie letnim czekają nas bowiem również emocje związane m.in. z Copa America, Pucharem Narodów Afryki, czy Mistrzostwami Świata do lat 20, które odbędą się w Polsce. Pełne zestawienie najciekawszych reprezentacyjnych rozgrywek w 2019 roku znajdziecie tutaj.

FAWORYCI

W gronie zespołów, które mają największe szanse na zwycięstwo wymienia się cztery reprezentacje – Koreę Południową, Iran, Japonię oraz broniącą tytułu Australię. W drugiej “linii” bukmacherzy umieszczają gospodarzy, a także jednego z reprezentantów Azji na ostatnim mundialu, Arabię Saudyjską.

OUTSIDERZY

Obok wspomnianych, piłkarskich potęg na kontynencie azjatyckim, na boiskach Zjednoczonych Emiratów Arabskich zobaczymy kilka egzotycznych, z punktu widzenia piłki nożnej i nie tylko, krajów – sporo wzbogacić można się stawiając na ostateczny triumf Turkmenistanu, Filipin, Kirgistanu czy Jemenu.

FORMAT ROZGRYWEK

Puchar Azji 2019 rozegrany zostanie identycznym systemem, jak EURO 2016 – 24 zespoły rozlosowano w sześciu grupach. W fazie pucharowej udział weźmie za to 16 reprezentacji – drużyny, które zajęły w swoich grupach miejsce pierwsze lub drugie, a także czterey najlepsze ekipy z trzecich miejsc. Aby sięgnąć po złoto, po wyjściu z grupy trzeba będzie wygrać cztery mecze.

GRUPY

Choć ciężko doszukać się hitów w fazie grupowej, to z pewnością czeka nas kilka ciekawych spotkań. W grupie D rywalizować będą bowiem Iran i Irak, w grupie E o pierwsze miejsce powalczyć powinny Arabia Saudyjska i Katar, a Japończycy w swojej grupie największe problemy powinni mieć z Uzbekistanem.

Grupa A: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Tajlandia, Indie, Bahrajn
Grupa B: Australia, Syria, Palestyna, Jordania
Grupa C: Korea Południowa, Chiny, Kirgistan, Filipiny
Grupa D: Iran, Irak, Wietnam, Jemen
Grupa E: Arabia Saudyjska, Katar, Liban, Korea Północna
Grupa F: Japonia, Uzbekistan, Oman, Turkmenistan

TERMINARZ

Rozgrywki wystartują w sobotę piątego stycznia, natomiast faza grupowa zakończy się 17 stycznia. Po dwóch dniach przerwy rozpocznie się faza pucharowa – 1/8 finału rozgrywana będzie przez trzy dni, a 24-25 stycznia będziemy mogli emocjonować się ćwierćfinałami. 28 i 29 stycznia przyjdzie pora na półfinały, a mistrza Azji poznamy pierwszego lutego.

STADIONY

Puchar Azji rozgrywany będzie na siedmiu stadionach – trzy z nich, w tym dwa największe (Zayed Sports City Stadium i Mohammed bin Zayed Stadium) mieszczą się w Abu Zabi, dwa w Al-Ajn, a po jednym w Dubaju i Szardży. Finał odbędzie się w Abu Zabi na Zayed Sports City Stadium mogącym pomieścić 43 630 widzów.

HISTORIA

Turniej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich będzie 17. edycją Pucharu Azji – najbardziej utytułowani są Japończycy, którzy czterokrotnie sięgali po medale z najcenniejszego kruszczu. Trzykrotnie z triumfu cieszyła się Arabia Saudyjska i Iran, a dwa razy Korea Południowa. Przed czterema laty, po raz pierwszy po złoto sięgnęła Australia, która w finale pokonała w Sydney Koreę Południową.

INAUGURACJA

Pierwszy gwizdek 17. edycji Pucharu Azji rozbrzmi w sobotę o godzinie 17:00 – gospodarze zmierzą się wówczas na Zayed Sports City Stadium z reprezentacją Bahrajnu. Zjednoczone Emiraty Arabskie przed czterema laty zajęły miejsce na najniższym stopniu podium, pokonując w finale Irak 3:2.

ZEA – Bahrajn 1×2 kursy
STS Fortuna Totolotek Lvbet forBET eToto Najlepszy kurs
Wygrana ZEA 1,65 1,68 1,65 1,66 1,70 1,66 Sprawdź ofertę forBet
Remis 3,40 3,45 3,20 3,30 3,30 3,35 Sprawdź ofertę Fortuny
Wygrana Bahrajnu 5,35 3,40 5,25 5,00 5,50 5,30 Sprawdź ofertę forBet
Kursy aktualne na 05.01.2019, 00:17

Gospodarze turnieju z pewnością będą faworytami meczu inaugurującego rozgrywki – co ciekawe, ZEA w Australii również rywalizowało z Bahrajnem w grupie i mecz ten skończył się ich wygraną 2:1. Jeśli chodzi o Bahrajn, to reprezentacja ta najlepiej w azjatyckim czempionacie wypadła w 2004 roku, gdy zajęła czwartą lokatę.

Komentarze