PNA 2019: Zadecydowały karne. Tunezja pokonuje Ghanę!

Puchar Narodów Afryki 2019
Na zdjęciu: Puchar Narodów Afryki 2019

Dopiero konkurs rzutów karnych pozwolił wyłonić ostatniego ćwierćfinalistę Pucharu Narodów Afryki 2019 – po dwóch godzinach walki na murawie, Ghana remisowała z Tunezją 1:1, ale w serii jedenastek lepsi okazali się Tunezyjczycy. Orły Kartaginy w kolejnej fazie mistrzostw Afryki podejmą rewelację turnieju, Madagaskar.

Czarne Gwiazdy były bliskie otworzenia wyniku spotkania w 17. minucie gry – piłkę z rzutu rożnego posłał Wakaso, strzał głową Kasima wylądował na słupku, a dobijający Andrew Ayew został zatrzymany przez Hassena. Cztery minuty przed przerwą, groźne uderzenie Acquaha zza pola karnego zdołał na rzut rożny sparować Hassen.

Gorąco pod tunezyjską bramką zrobiło się w 43. minucie, kiedy to piłkę do siatki skierował piętą Andre Ayew. Gol nie został uznany przez sędziego, który podjął jednocześnie prawidłową, jak i błędną decyzję – podczas akcji na spalonym znajdował się bowiem Partey, ale arbiter spalonego nie odgwizdał, natomiast dopatrzył się zagrania ręką… którego nie było.

W 72. minucie, o sporym szczęściu mogli mówić reprezentanci Ghany, albowiem po centrze z rzutu rożnego, poprzeczkę ostemplował Khenissi. Minutę później, Tunezja prowadziła już jednak 1:0 – piłkę z prawej strony pola karnego zagrał Kechrida, a z sześciu metrów Oforiego pokonał Khenissi.

Po stracie gola, Ghańczycy próbowali szybko doprowadzić do wyrównania – w 81. minucie, po strzale Wakaso zza szesnastki, piłka trafiła jednak w słupek. Kiedy wydawało się, że Tunezyjczycy dowiozą skromne prowadzenie do końca, w doliczonym czasie gry zrobiło się 1:1 – po dośrodkowaniu Wakaso z rzutu rożnego, futbolówkę do własnej siatki skierował wprowadzony kilkadziesiąt sekund wcześniej Bedoui.

Pierwsza połowa dogrywki przyniosła po jednej ciekawej sytuacji po obu stronach boiska – jako pierwsze do głosu doszły Czarne Gwiazdy, ale uderzenie Yiadoma wybronił Hassen. W odpowiedzi, siedem minut później, Ofori zatrzymał uderzenie Khazriego. W 115. minucie, piłkę meczową miał jeszcze na nodze Jordan Ayew, ale piłkarz Crystal Palace nie trafił czysto w futbolówkę i posłał ją obok bramki.

Po dwóch godzinach boiskowej rywalizacji, na tablicy wyników wciąż widniał remis, dlatego arbiter, pan Victor Miguel de Freitas Gomes zarządził konkurs jedenastek. W serii rzutów karnych skuteczniejsi okazali się reprezentanci Tunezji i to oni zameldowali się w ćwierćfinale. Poniżej prezentujemy pełny zapis rzutów karnych:

1:0 – Wakaso
1:1 – Sliti
2:1 – J. Ayew
2:2 – Khazri
2:2 – Ben Mustapha broni strzał Ekubana!
2:3 – Bronn
3:3 – Agbenyenu
3:4 – Meriah
4:4 – Thomas Partey
4:5 – Sassi trafia, Tunezja w ćwierćfinale!

Puchar Narodów Afryki 2019 – plan ćwierćfinałów

Pierwsze ćwierćfinały Pucharu Narodów Afryki 2019 rozegrane zostaną w środę – Senegal zmierzy się wówczas z Beninem, natomiast Nigeria podejmie RPA. W czwartek czekają nas dwa pozostałe mecze tej fazy turnieju – Wybrzeże Kości Słoniowej powalczy z Algierią, a o kolejną niespodziankę w konfrontacji z Tunezją postarają się reprezentanci Madagaskaru.

Ghana – Tunezja 1:1, k. 4:5 (1:1, 1:1, 0:0)

0:1 Khenissi 73′
1:1 Bedoui (sam.) 90+2′

Boye, Wakaso, Kasim – Bronn, Msakni

Ghana: Ofori – Baba Rahman (117′ Agbenyenu), Boye, Kasim, Yiadom – Wakaso, Acquah (75′ Ekuban), Thomas, Owusu (107′ Kwabena) – A. Ayew (84′ Gyan), J. Ayew

Tunezja: Hassen (120+1′ Ben Mustapha) – Haddadi, Bronn, Meriah, Kechrida – Chaalali, Sassi, Skhiri – Khenissi (90′ Bedoui), Badri (68′ Khazri), Msakni (82′ Sliti)