Euro U-21: Polska lepsza od Belgii

Mistrzostwa Europy U-21
Na zdjęciu: Mistrzostwa Europy U-21

W pierwszym meczu 22. edycji mistrzostw Europy do lat 21 piłkarska reprezentacja Polski pokonała Belgów 3:2 na stadionie w Reggio nell’Emilia. Tym samym podopieczni Czesława Michniewicza udanie zaczęli turniej rozgrywany na obiektach we Włoszech i San Marino.

Obie ekipy do swojego pierwszego meczu na turnieju przystępowały, będąc bez porażki w fazie grupowej eliminacji do Euro U-21. Niemniej Biało-czerwoni musieli o przepustkę na mistrzostwa Europy walczyć w barażu. Z kolei team z Beneluksu wygrał zmagania w swojej grupie. Warto jednak nadmienić, że Belgowie w marcu ponieśli porażką z Francją, przegrywając aż 0:3.

W pierwszych trzech kwadransach rywalizacja każda z drużyn zdobyła po jednej bramce. Wynik rywalizacji został otwarty w 16. minucie, gdy po centrze z boku boiska piłkę do siatki wpakował Leya Iseka. Piłkarz broniący barw Toulouse FC zaliczył swoje trzecie trafienie w dziesiątym występie w młodzieżowej reprezentacji Belgii.

Radość w szeregach drużyny Johana Walema trwała jednak tylko do 26 minuty, gdy do wyrównania doprowadził Szymon Żurkowski. Młody pomocnik reprezentacji Polski popisał się celnym strzałem sprzed pola karnego, który zaskoczył kompletnie golkipera rywali, więc do przerwy miał miejsce rezultat 1:1.

Po zmianie stron grający zadziornie i z charakterem Polacy nie zamierzali poprzestać na jednym golu. Następstwem takiego stanu rzeczy był gol Krystiana Bielika, który wykorzystał swoje dobre warunki fizyczne po dośrodkowaniu Filipa Jagiełło z rzutu rożnego, pokonując bramkarz Belgów po celnym uderzeniu głową,

Tymczasem w ostatnim kwadransie rywalizacji prowadzenie “Orląt Michniewicza” podwyższył Sebastian Szymański, wykorzystując podanie Żurkowskiego. Ostatnie słowo należało natomiast do belgijskiej drużyny, gdy na listę strzelców wpisał się Dion Cools, Ostatecznie jednak Biało-czerwoni wygrali swój mecz 3:2.

Polska – Belgia 3:2 (1:1)

0:1 Leya Iseka 16′
1:1 Żurkowski 26′
2:1 Bielik 52′
3:1 Szymański 79′